Hlasování, které napoví o Trumpových šancích. Primárky v mrazivé Iowě začínají

Hlasování, které napoví o Trumpových šancích. Primárky v mrazivé Iowě začínají
Počasí by tak mohlo výrazně snížit volební účast. To by podle analytiků pomohlo k ještě většímu vítězství Donaldu Trumpovi, který je už nyní favoritem.
Bývalá guvernérka Jižní Karolíny a vyzyvatelka exprezidenta Donalda Trumpa Nikki Haleyová musela o víkendu zrušit poslední osobní předvolební akce. S voliči se spojila pouze po telefonu.
A to i přesto, že floridský guvernér v Iowě strávil dlouhé měsíce a objel všechny volební okrsky.
Centrální část Spojených státu ochromila sněhová bouře. Nevyhnula se ani státu Iowa, kde se v pondělí koná první kolo republikánských primárek.
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Reuters Dominika Perlínová, Reuters
15. 1. 2024 15:15
V pondělí v americkém státě Iowa začínají první primárky. Republikáni budou vybírat stranického kandidáta, kterého vyšlou do souboje o Bílý dům proti stávajícímu prezidentovi Joe Bidenovi. Hlasování budou komplikovat mrazivé teploty, které se blíží minus dvaceti stupňům Celsia. K volbám tak možná přijdou jen ti nejoddanější voliči, což by mohlo ještě více posílit favorita Donalda Trumpa.

Republikánské primárky

Od ledna do června postupně v jednotlivých amerických státech probíhají takzvané primárky. Registrovaní republikánští voliči v nich vybírají kandidáta, který se v listopadu utká o Bílý dům s demokratickým prezidentem Joem Bidenem.

Finální nominaci do prezidentských voleb obdrží ten, kdo získá většinu z 2429 delegátů z celých USA (čím lidnatější stát, tím víc delegátů). Jasným favoritem je nyní v průzkumech bývalý prezident Donald Trump, kterému průzkumy šetření přisuzují vítězství ve většině států. Jeho největšími vyzyvateli jsou bývalá velvyslankyně při OSN a exguvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová a nynější guvernér Floridy Ron DeSantis.

 

Právě se děje

Další zprávy