První reakce z Bruselu: Füle? Málo známý, málo výrazný

Johana Grohová, zpravodajka z Bruselu
10. 11. 2009 14:15
Znalci bruselských poměrů očekávají, že Barroso jméno Füle akceptuje
José Manuel Barroso. Jak poskládá komisi? Ilustrační snímek
José Manuel Barroso. Jak poskládá komisi? Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Brusel /Od naší spolupracovnice/ - Diplomat Štefan Füle coby nový český eurokomisař? Z prvních reakcí, které se pro Aktuálně.cz podařilo získat přímo v centru Evropské unie, vyplývá: Pro Brusel je přijatelnou volbou. Ale naděje na vlivný post v komisi si nedělejte.

"Vzhledem k situaci to vypadá jako dobré řešení. Je přijatelný. Předseda komise Barroso bude nejspíš spokojen, i když odmítnout ho samozřejmě může," říká diplomatický zdroj blízký vedení Evropské komise.

Füle není v Bruselu vnímán jako kontroverzní osoba. Je poměrně neznámý a ne příliš výrazný. Diplomaté a politici se budou ptát, jaké má názory.

Jako diplomat při Severoatlantické alianci se vůči Evropské unii příliš nevyhranil a bruselské unijní kuloáry ho začaly vnímat až letos na jaře, kdy se stal ministrem pro evropské záležitosti. "Zpočátku trochu tápal, bylo znát, že unie není zcela jeho přirozenou parketou. Párkrát se dopustil unáhlených přešlapů, ale nebylo to nic významného," říká další unijní diplomat na Füleho adresu.

V myslích bruselských novinářů se Füle zapsal zejména díky vyjednávání o garancích pro Irsko, které měly umožnit opakování referenda o Lisabonské smlouvě.

"Bral nám telefony, což u ministrů nebývá vždy obvyklé. Komunikoval, což jsme samozřejmě přivítali. Bylo patrné, že je ambiciozní a že ho vysoká politika baví," říká jeden z novinářů.

Komunistická minulost? Vadí-nevadí

Nepříjemnou kaňkou na Füleho pověsti je jeho komunistická minulost, na kterou se ho mohou ptát evropští poslanci během slyšení v parlamentu.

V případě nových členských zemí včetně České republiky ovšem nejde o nic výjimečného. Někdejším aktivním komunistou byl maďarský komisař László Kovács. A také první český komisař Pavel Telička byl členem KSČ.

Někteří europoslanci si mohou také dohledat Füleho argumenty coby velvyslance při NATO podporující projekt americké protiraketové obrany v Evropě. Právě za jeho působení při NATO vyjednávala bývalá Topolánkova vláda zapojení protiraketového deštníku do obraného systému aliance.

Pozice nejasná

Füle není vnímán jako odborník na určitou oblast, a proto lze těžko hádat, které portfolio mu předseda komise José Manuel Barroso vybere.

"Nepůjde o nějakou významnou oblast, což ovšem bylo v případě České republiky dlouhodobě jasné," říká diplomat komise.

Právě nevyhraněnost a krátká politická kariéra jsou handicapem.

Pro Barrosa může být kandidátem, kterým může zaplnit méně atraktivní portfolio. Na Füleho tak může zbýt nevýrazná oblast sociálních věcí či ještě slabší vzdělání a kultura.

Čechům by se mohlo zamlouvat portfolio pro sousedskou spolupráci, která v současné době patří pod vnější vztahy. Jednou z prioritou českého předsednictví byla mimo jiné Východoevropské partnerství. Podle bruselských zdrojů ale tento post zřejmě nakonec nevznikne.

V komisi nebude Füle jediným bývalým velvyslancem. Za Slovensko v ní zřejmě bude pokračovat bývalý ambasador při Evropské unii Maroš Šefčovič.

 

Právě se děje

Další zprávy