* Burzy po oznámení výsledků propadly, oslabilo i euro. * Zadlužené Španělsko se bojí nárůstu úroků z dluhopisů. * Analytiky překvapil úspěch populistického Hnutí pěti hvězdiček.
Řím - Parlamentní volby sice skončily patem, ale to nic nemění na skutečnosti, že Itálie potřebuje vládu. Každá z politických stran proto musí "něco obětovat".
Takové je první povolební poselství expremiéra Silvia Berlusconiho, jehož pravicový Lid svobody (PdL) skončil druhý v hlasování do sněmovny a v Senátu se mu podařilo zabránit levicové většině.
Berlusconi ostře odmítl spolupráci s centristickou Občanskou výzvou končícího premiéra Maria Montiho. Ta skončila až čtvrtá s přibližně 10 %, což je daleko za očekáváními. "Slabé výsledky odrážejí nespokojenost s Montiho úspornými opatřeními," míní šestasedmdesátiletý politik.
Řešením je tak podle něj dohoda pravicového bloku s koalicí levého středu a jejím lídrem, předsedou Demokratické strany Pierem Luigim Bersanim. Otázkou je, nakolik je tato varianta reálná.
Někdejší ministr průmyslu se totiž nijak netají svým odporem ke svému rivalovi. "Éra berlusconismu je u konce," radoval se v pondělí krátce poté, co byly oznámeny první odhady výsledků.
Skok do neznáma...
Italové v neděli a pondělí dali jasně najevo, že si nepřejí další úspory. "Hlasování lidí bylo odmítnutím (německé kancléřky Angely) Merkelové a odmítnutím strádání z úspornosti," je přesvědčen analytik Stefano Zamagni.
Faktickým vítězem voleb je podle mnohých nedávno založené populistické Hnutí pěti hvězdiček komika a baviče Beppeho Grilla.
"Je tady asi třetina Italů, kteří chtějí všechno zničit. Budeme rádi, když dnes skončíme poklesem o čtyři procenta," citovala agentura Reuters jednoho milánského makléře.
Reagoval tak na skutečnost, že tamní burza v úterý prudce propadla. Index FTSE MIB sice po ránu odstartoval poklesem o 1,6 procenta, jakmile se ale začalo obchodovat s italskými bankami, spadl index až o pět procent.
Výsledky voleb vystrašily mezi jinými Španěly, tedy další příjemce mnohamiliardových injekcí z fondu Evropského záchranného mechanismu (ESM). Ministr zahraničí José Manuel Garcia-Margallo vyjádřil "extrémní obavy" z růstu úroků z dluhopisů.
"Je to skok do neznáma, který nevěstí nic dobrého pro Itálii ani pro Evropu," prohlásil.
... ovlivnil i Wall Street
Povolební vývoj totiž na světových trzích zvyšuje obavy z další evropské finanční krize.
Akcie na newyorské Wall Street v pondělí zažily nejvyšší propad od loňského listopadu. Index Dow Jones v závěru obchodování klesl o 216,4 bodu, tedy 1,55 procenta, na 13 784,17 bodu.
Oslabilo i euro. Jednotná evropská měna se vůči dolaru propadla nejníže za šest týdnů. Japonský jen naopak posiloval, protože politický pat v Itálii přiměl investory hledat bezpečnější investice, jako jsou jen a dolar.