Provádíte jaderné testy, obvinil Rusko šéf americké vojenské rozvědky

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2019 16:33
Šéf americké vojenské rozvědky obvinil Rusko, že patrně provádí omezené jaderné testy v rozporu s mezinárodní smlouvou. Ředitel armádní zpravodajské služby DIA Robert Ashley na konferenci ve Washingtonu řekl, že Moskva možná nedodržuje absolutní zákaz jaderných zkoušek, k němuž se ratifikací příslušné smlouvy zavázala v roce 2000.
Prezident USA Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin.
Prezident USA Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Ashley odkazoval na smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) vypracovanou v 90. letech minulého století. V platnost dohoda nevstoupila, protože ji neratifikovalo osm států, které oficiálně vlastní jaderné zbraně. Indie, Pákistán a KLDR dohodu ani nepodepsaly, Spojené státy jsou jednou z pěti zemí, které ji podepsaly, ale neratifikovaly. Rusko smlouvu ratifikovalo před devatenácti lety.

Podle generála Ashleyho americká vojenská rozvědka soudí, že "Rusko zřejmě nedodržuje moratorium na jaderné testy," jak to smlouva CTBT ukládá. Jde podle něj o zkoušky nízkého kalibru, které nicméně porušují "nulový standard" uvedený ve smlouvě, který připouští pouze počítačovou simulaci.

Rusko ve čtvrtek označilo středeční prohlášení Ashleyho za hrubou a nepodloženou provokaci.

"Prohlášení o možném provádění jaderných testů nízkého kalibru považujeme za hrubou provokaci," uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí. "Podobná obvinění jsou absolutně nepodložená a jejich cílem je znovu pomluvit naši zemi… Děje se tak obvykle v dobách, kdy se Washington chystá vypovědět další mezinárodní smlouvu nebo když byl usvědčen z jejího porušování," konstatovalo ministerstvo.

 

Právě se děje

Další zprávy