Provádíte jaderné testy, obvinil Rusko šéf americké vojenské rozvědky

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2019 16:33
Šéf americké vojenské rozvědky obvinil Rusko, že patrně provádí omezené jaderné testy v rozporu s mezinárodní smlouvou. Ředitel armádní zpravodajské služby DIA Robert Ashley na konferenci ve Washingtonu řekl, že Moskva možná nedodržuje absolutní zákaz jaderných zkoušek, k němuž se ratifikací příslušné smlouvy zavázala v roce 2000.
Prezident USA Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin.
Prezident USA Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Ashley odkazoval na smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) vypracovanou v 90. letech minulého století. V platnost dohoda nevstoupila, protože ji neratifikovalo osm států, které oficiálně vlastní jaderné zbraně. Indie, Pákistán a KLDR dohodu ani nepodepsaly, Spojené státy jsou jednou z pěti zemí, které ji podepsaly, ale neratifikovaly. Rusko smlouvu ratifikovalo před devatenácti lety.

Podle generála Ashleyho americká vojenská rozvědka soudí, že "Rusko zřejmě nedodržuje moratorium na jaderné testy," jak to smlouva CTBT ukládá. Jde podle něj o zkoušky nízkého kalibru, které nicméně porušují "nulový standard" uvedený ve smlouvě, který připouští pouze počítačovou simulaci.

Rusko ve čtvrtek označilo středeční prohlášení Ashleyho za hrubou a nepodloženou provokaci.

"Prohlášení o možném provádění jaderných testů nízkého kalibru považujeme za hrubou provokaci," uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí. "Podobná obvinění jsou absolutně nepodložená a jejich cílem je znovu pomluvit naši zemi… Děje se tak obvykle v dobách, kdy se Washington chystá vypovědět další mezinárodní smlouvu nebo když byl usvědčen z jejího porušování," konstatovalo ministerstvo.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy