Provádíte jaderné testy, obvinil Rusko šéf americké vojenské rozvědky

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2019 16:33
Šéf americké vojenské rozvědky obvinil Rusko, že patrně provádí omezené jaderné testy v rozporu s mezinárodní smlouvou. Ředitel armádní zpravodajské služby DIA Robert Ashley na konferenci ve Washingtonu řekl, že Moskva možná nedodržuje absolutní zákaz jaderných zkoušek, k němuž se ratifikací příslušné smlouvy zavázala v roce 2000.
Prezident USA Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin.
Prezident USA Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Ashley odkazoval na smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT) vypracovanou v 90. letech minulého století. V platnost dohoda nevstoupila, protože ji neratifikovalo osm států, které oficiálně vlastní jaderné zbraně. Indie, Pákistán a KLDR dohodu ani nepodepsaly, Spojené státy jsou jednou z pěti zemí, které ji podepsaly, ale neratifikovaly. Rusko smlouvu ratifikovalo před devatenácti lety.

Podle generála Ashleyho americká vojenská rozvědka soudí, že "Rusko zřejmě nedodržuje moratorium na jaderné testy," jak to smlouva CTBT ukládá. Jde podle něj o zkoušky nízkého kalibru, které nicméně porušují "nulový standard" uvedený ve smlouvě, který připouští pouze počítačovou simulaci.

Rusko ve čtvrtek označilo středeční prohlášení Ashleyho za hrubou a nepodloženou provokaci.

"Prohlášení o možném provádění jaderných testů nízkého kalibru považujeme za hrubou provokaci," uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí. "Podobná obvinění jsou absolutně nepodložená a jejich cílem je znovu pomluvit naši zemi… Děje se tak obvykle v dobách, kdy se Washington chystá vypovědět další mezinárodní smlouvu nebo když byl usvědčen z jejího porušování," konstatovalo ministerstvo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Kubánské úřady poprvé potvrdily, že v souvislosti s protivládními demonstracemi z loňského července stíhají stovky lidí

Oficiální místa dosud zprávy o zadržených nekomentovala, organizace na ochranu lidských práv ale referovaly o rozsáhlé represi a americké ministerstvo zahraničí mluvilo o stovkách lidí ve vězení.

Podle prohlášení, které dnes otiskl vládní deník Granma, za demonstrace bylo stíháno 790 osob. Zhruba 80 jich nakonec úřady neobvinily a 172 již bylo odsouzeno. Nejčastějšími obviněními jsou poškozování cizí věci, násilí proti úřední osobě či narušování veřejného pořádku. Zhruba 70 procent obviněných je ve vazbě. Mezi stíhanými jsou i desítky nezletilců.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po prvním kole úterní tajné volby neobsazené

Poslanci nezvolili nominanta ANO Karla Havlíčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Oba postoupili do druhého kola, které následuje. Jeho výsledky budou vyhlášeny ve středu ráno.

Ke zvolení bylo nutných 81 poslaneckých hlasů. Někdejší vicepremiér Havlíček dostal 57 hlasů a Okamura 24 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 161 hlasovacích lístků, 11 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Volilo tedy 150 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy