Protiimigrační AfD žaluje německou tajnou službu, která ji prověřuje kvůli extremismu

ČTK ČTK
6. 2. 2019 21:00
Alternativa pro Německo (AfD) ve středu podala u zemského soudu v Kolíně nad Rýnem žalobu na civilní kontrarozvědku (BfV), která se v lednu rozhodla prověřit, zda tuto nejsilnější německou opoziční stranu začne kvůli jejím údajným extremistickým tendencím sledovat jako celek. Informoval o tom deník Süddeutsche Zeitung.
Předseda strany Jörg Meuthen.
Předseda strany Jörg Meuthen. | Foto: Reuters

Strana se může stát prověřovaným případem ve chvíli, kdy u ní úřady rozpoznají první známky extremistického jednání. Na základě zkoumání, které by mohlo trvat až dva roky, se pak kontrarozvědka rozhodne, zda bude protiimigrační AfD zařazena do vyšší kategorie, v rámci níž už například může verbovat ve sledované organizaci informátory. Ve fázi prověřování toto možné není.

"Žaloba není namířena proti tomu, že tajná služba AfD prověřuje, nýbrž proti tomu, že tuto informaci zveřejnila," sdělil agentuře DPA stranický mluvčí. "Veřejné označení za 'prověřovaný případ' má stigmatizující charakter." Za každé další zopakování této formulace bude proto AfD požadovat zaplacení správní pokuty 10 000 eur (asi 258 000 Kč).

Kontrarozvědka už v několika spolkových zemích sleduje mládežnické organizace AfD a také její konkrétní politiky kvůli aktivitám, které by mohly směřovat proti svobodnému demokratickému řádu země.

Ředitel BfV Thomas Haldenwang informaci o zkoumání AfD jako celku oznámil na tiskové konferenci 15. ledna. Protestní a protiimigrační strana následně uvedla, že se bude bránit právní cestou.

Merkelová ven! Jsme přirozenými nástupci CSU, radovala se po podzimních zemských volbách bavorská AfD

Merkelová ven! Jsme přirozenými nástupci CSU, raduje se po zemských volbách bavorská AfD. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy