Z potyček v Paříži si zranění odneslo nejméně 12 demonstrantů a sedm policistů.
Bojůvky se odehrály na dvou místech. Sto až dvě stě násilníků rozbíjelo auta, výlohy a další objekty v ulicích mezi náměstím Nation a oblastí Vincennes, kde mladí nespokojenci vybudovali a zapálili barikádu.
Podobná situace, jen trochu klidnější, byla v Latinské čtvrti, kde na 500 studentů zablokovalo třídu Saint-Michel. Police použila proti narušitelům pořádku vodní děla. Přes sto mladých výtržníků při tom bylo zatčeno, uvedly místní úřady.
Studentské protesty i v pátek
"Smlouva prvního zaměstnání", známá pod zkratkou CPE, vyhnala v pátek do ulic studenty v Marseille, Le Havru, Limoges nebo Ajacciu. Protestů nebyla ušetřena ani Paříž, kde vypukly incidenty mezi demonstranty a pořádkovými silami.
Podle prvních úředních odhadů se protestních akcí mimo Paříž zúčastnilo asi 250 000 lidí, organizátoři však mluví o půl milionu. Účast v Paříži odhadla policie na 30 000, údaj organizátorů je čtyřnásobný.
Studenti: Je to asociální zákon
Páteční incidenty v Paříži propukly na závěr pochodu městem, když skupina mladých lidí začala házet kamením a dalšími předměty po policistech. Večer srážky pokračovaly u Sorbonny, kde zradikalizovaní mladíci vytrhávali dlažební kostky a házeli je po policistech, kteří se snažili demonstranty rozptýlit slzným plynem a vodními děly.
Během nočních násilností zadržela francouzská policie na 300 osob. Vzhledem k pokračujícím incidentům v Paříži však tato bilance zřejmě nebude konečná.
Studenti tvrdí, že je tento zákon asociální, a poukazují na sociální nejistotu, kterou s sebou projekt nese.
Vláda po středečním sezení vyjádřila ochotu se studenty jednat a v plánu udělat některé změny. Úplně od něj však ustoupit nehodlá.
Infobox
CO JE CPE?
- smlouva pro mladé do 26 let
- vystavena na dobu neurčitou
- dlouhá, dvouletá zkušební lhůta
- během ní lze zaměstnance propustit bez udání důvodu
PROČ VLÁDA CHCE CPE?
- Nezaměstnanost mezi mladými dosahuje 23 procent
- Snaha snížit obavy z přijímání nových lidí
Ministerstvo školství uvádí, že se nevyučuje na 21 z 84 univerzit a chod dalších 37 je výrazně narušen, ovšem údaje se liší. Agentura Reuters uvádí, že demonstrací byl narušen chod 64 univerzit.
Protesty hlásí také lycea a odbory
Student francouzské univerzity Sciences Po Gabor Iffland pro deník Aktuálně.cz řekl, že převážná část studentů, kteří se protestu zúčastňují a útočí na univerzity v Paříži, jsou studenti gymnázií a lyceí, nikoliv studenti samotných univerzit.
V pátek se na univerzitě v jihofrancouzském Toulouse střetli radikální studenti s těmi, kteří nechtěli, aby byl provoz univerzity narušen. Poprvé protesty vyhnaly studenty do ulic už 7. března.
Zátarasy při vstupu, studentské stávky a shromáždění proti nově zaváděné "smlouvě prvního zaměstnání", známé ve Francii pod zkratkou CPE, jsou i na mnoha středních školách. Jen v Paříži zasáhly protesty třicet a v celé pařížské oblasti osmdesát lyceí.