Protesty mají pátou oběť, Erdogan zvažuje referendum

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
13. 6. 2013 15:22
Klid v ulicích tureckých měst nebyl ani v noci na čtvrtek
Boj za záchranu istanbulského parku Gezi je dlouhý. Mnozí zde stanují už více jak dva týdny.
Boj za záchranu istanbulského parku Gezi je dlouhý. Mnozí zde stanují už více jak dva týdny. | Foto: Reuters

Ankara/Istanbul - Protivládní nepokoje v Turecku trvají už dva týdny.

Ani noc na čtvrtek se nenesla v poklidném duchu a v Ankaře policie pacifikovala demonstranty slzným plynem. Dopoledne se navíc objevily zprávy, že zemřel pátý člověk.

Premiér Recep Tayyip Erdogan znovu zopakoval, že nehodlá ustoupit. A těm, kteří už dva týdny stanují v istanbulském parku Gezi, poslal "poslední varování".

"Gesto dobré vůle"

Místopředseda jeho Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Hüseyin Celik se ale snaží napjatou situaci uklidnit a přišel s "gestem dobré vůle".

Naznačil, že o osudu parku, kvůli němuž masové protesty odstartovaly, by mohli lidé rozhodnout v místním referendu. "V demokraciích se počítá pouze vůle lidu," citovala ho agentura Reuters.

Jablkem sváru byl na samotném počátku kontroverzní developerský projekt, v jehož rámci měl být park Gezi vykácen. Kritici tvrdí, že kvůli stavbě by největší turecké město přišlo o jednu z posledních zelených ploch.

S marxisty nevyjednáváme

Erdogan se - tvrdým výrokům navzdory - ve středu sešel se šestnáctičlennou delegací, ve které byli podle agentury Anatolia akademici, umělci a studenti.

Hnutí Platforma Taksim, které organizuje protesty v Istanbulu, ale uvedlo, že zúčastnění nezastupovali demonstranty. "Premiér rozlišuje mezi ekology a marxistickými extremisty," odmítl výtky jeho poradce Ibrahim Kalin.

Dodal, že lidé, kteří házejí na policii kameny a zápalné lahve, jsou pouzí výtržníci, kteří by nebyli považování za "pokojné demonstranty" ani na Západě.

Bitva o Taksimské náměstí:

Máte 24 hodin

Kritizovaný předseda vlády ale podle tureckých médií ministru vnitra nařídil, aby protesty do 24 hodin ukončil. "Ti, kteří budou provokovat a zůstanou v parku, budou čelit policii," varoval Celik.

To, co začalo jako rozepře o stromy, ale stále více zasahuje do politiky. K lidem, kteří si postavili stany v parku Gezi, se připojily více než dvě desítky opozičních poslanců. Chtějí tak zabránit případnému policejnímu zásahu.

Dvoutýdenní protesty si navíc vyžádaly pátou oběť. V nemocnici v Ankaře zemřel Ether Sarisuluk, který 1. června utrpěl při střetech s policisty vážná zranění hlavy.

Z rockové hvězdy psancem

Erdoganův nekompromisní postoj navíc poškodil jeho obraz v zahraničí, a to nejen v zemích Evropské unie, ale - jak napsala agentura Reuters - i v zemích arabského jara.

Zatímco před dvěma lety byl vnímán takřka jako rocková hvězda, nyní už ho lidé v tak zářivých barvách nevidí.

"Teď ho vidí jako stoupence Muslimského bratrstva," upozorňuje například egyptský aktivista Chálid Davúd na Erdoganovy údajné snahy o znovuzavedení diktatury založené na náboženství.

To Tunisan Hammá Hammaní nejde pro ostřejší slovo daleko a o tureckém premiérovi hovoří jako o diktátorovi. "Nijak se neliší od bývalých vůdců v Egyptě a Tunisku," je přesvědčen.

Není tomu přitom tak dávno, co byl Recep Tayyip Erdogan dáván jako příklad politika, který dokázal zkombinovat islám s demokracií a prosperitou.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy