Projekt Mars-500 simulovaného letu na Mars končí

Projekt Mars-500 simulovaného letu na Mars končí
Úsměvy ostatně nešetřili ani před 520 dny, kdy se na misi vydali.
Na 17 měsíců se jejich domovem stal model kosmické lodi, který je umístěn v moskevském areálu NEK.
V simulovaném prostředí byl zkoumán vliv dlouhodobého pobytu malé skupiny lidí v extrémních podmínkách na jejich psychiku a zdraví.
Odsud se to vše řídilo. Projekt MARS 500 se sestává celkem ze tří experimentů, resp. tří různě dlouhých pobytů v izolaci: 14denní izolace, 105denní izolace a 520denní izolace.
Foto: Reuters
Lucie Kalivodová
4. 11. 2011 14:10

Moskva - Celkem 520 dní strávila šestice dobrovolníků v uzavřeném komplexu poblíž Moskvy. Účastnili se simulovaného letu na Mars, nyní jsou zpátky na Zemi. Ambice Rusů jdou ještě dál. Zvažují, že v projektu Mars-500 budou pokračovat, tentokrát ovšem na oběžné dráze. Jak se mužům žilo v simulovaném prostředí kosmické lodi, se můžete podívat v následující fotogalerii.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy