Projděte si: Předpisy a rady pro vaši cestu k moři

mih
18. 6. 2008 15:50
Uvnitř: přehled dopravních předpisů v evropských zemích
Na pláži
Na pláži | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Jaké rychlostní limity a další předpisy vás čekají při cestě na zahraniční dovolenou?

Deník Aktuálně.cz ve spolupráci s Asociací cestovních kanceláří a agentur přináší přehled dopravních předpisů a cestovních rad v nejnavštěvovanějších evropských zemích.

Základní rada zní: nespěchat a odpočívat. Ministerstvo zahraničí eviduje rostoucí počet dopravních nehod v Chorvatsku způsobených tím, že se čeští řidiči snaží dorazit k moři na jeden zátah.

Čtěte také: Češi častěji cestují. A mají častěji problémy

"Při problémech v zahraničí, které neumíte vyřešit sami, je nejlepší obrátit se na českou ambasádu nebo asistenční službu, jejíž číslo mějte pro všechny případy předem připravené," radí Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"A nebojte se volat do Česka, ceny hovorů z mobilních telefonů v zahraničí letos díky nařízení EU výrazně klesly," dodává.

Projděte si rady k jednotlivým zemím:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy