Proč zemřel tajemný vězeň X? Moc věděl a moc mluvil

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2013 6:25
Osud agenta Bena Zygiera, který se oběsil v izraelské věznici, se odkrývá veřejnosti
Hrob Bena Zygiera alias vězně X na židovském hřbitově v Melbourne.
Hrob Bena Zygiera alias vězně X na židovském hřbitově v Melbourne. | Foto: Reuters

Melbourne - Ponurý osud tajemného izraelského vězně X, drženého na samotce v přísné izolaci od okolního světa a ukrývaného tak, že ani dozorci nesměli znát jeho identitu, vyplouvá několik dní po zveřejnění prvních informací na povrch.

Minulý týden přinesla izraelská média poprvé zprávu, že vězeň, který se oběsil v prosinci 2010, se jmenoval Ben Zygier, do Izraele se přistěhoval z Austrálie a pracoval pro izraelskou zpravodajskou službu Mosad.

A zřejmě se dopustil něčeho velmi nebezpečného pro židovský stát, protože jinak by nebyl držen v mimořádně střeženém křídle věznice v Ramle.

Teď vychází najevo, čeho se vlastně X dopustil. Podle dostupných zpráv byl dvojitým agentem, který o svém podílu na utajených akcích Mosadu informoval australskou rozvědku ASIO.

Ta jej zadržela, protože příslušníkům ASIO přišlo podezřelé, že muž si několikrát požádal o australský pas vždy pod změněným příjmením.

Jak uvádí australská rozhlasová stanice ABC s odvoláním na zpravodajce, Zygier alias X vyzradil některé podrobnosti o své misi v Itálii.

Žena si v jeruzalemské kavárně čte článek o vězni X v deníku Jediot Achronot.
Žena si v jeruzalemské kavárně čte článek o vězni X v deníku Jediot Achronot. | Foto: Reuters

Konkrétně tam měl pod smyšleným jménem založit firmu, která vyvážela elektronická zařízení do Íránu a některých arabských zemí, nepřátelských Izraeli. Pod tímto krytím měl získávat důležité informace a údajně s australským pasem Írán navštívil.

Židovský stát považuje íránský režim za nejnebezpečnějšího nepřítele a podezřívá ho, že vyvíjí jadernou bombu s cílem Izrael zastrašit, nebo na něj případně i zaútočit.

Izraelci se zřejmě dozvěděli, že jejich člověk příliš mluví a může tak ohrozit bezpečnost mnoha operací i lidí. Takže ho na začátku roku 2010 agenti tajné policie Šin Bet zatkli a drželi v anonymitě a úplné izolaci od okolí.

Zygierovi  - otci dvou dětí - bylo v době sebevraždy čtyřiatřicet let. Zabil se, přestože měl v cele nainstalovánu kameru, která ho sledovala nepřetržitě čtyřiadvacet hodin. Oběsil se na tričku.

Tělo bylo převezeno do Austrálie a pochováno na židovském hřbitově v Melbourne, aniž by se ovšem veřejnost v Austrálii nebo Izraeli cokoliv dozvěděla o pozadí Zygierovy smrti.

List Brisbane Times uvedl, že Zygier pracoval pro Mosad už od roku 2001 a Australanům kromě jiného řekl, jak izraelští agenti při svých akcích v zahraničí používají falešné australské pasy (z minulosti je známo, že Izraelci používali také novozélandské cestovní doklady, údajně kvůli jejich snadnému zfalšování).

Austrálie a Izrael nemají příliš dobré vztahy a na mezinárodním fóru Canberra často zaujímá spíše propalestinská stanoviska.

Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

V pondělí se k případu poprvé vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Uvedl, že jeho vláda má právo na některá nestandardní opatření vzhledem k ohrožením, kterým čelí.

"Jsme více ohrožení a čelíme větším překážkám a výzvám, proto musíme udržovat určité postupy v práci našich bezpečnostních složek," uvedl premiér a dodal, že Mosadu musí být umožněno působit tak, aby země žila v klidu a bezpečí.

Někteří opoziční poslanci a také novináři ale vznášejí otázku, zda je v demokratické zemi možné, aby někdo jen tak zmizel beze stopy a jména ve vězení.

Posledním Izraelcem, o kterém se tolik hovořilo kvůli jeho pobytu za mřížemi, byl legendární "jaderný vězeň" Mordechaj Vanunu.
V roce 1986 vyzradil britskému týdeníku Sunday Times podrobnosti o izraelském atomovém reaktoru v Dimoně na jihu země.

Agenti Mosadu ho unesli z Itálie do Izraele, kde si odseděl ve vězení osmnáct let. Po propuštění v roce 2004 se nesmí stýkat nebo hovořit s cizinci a cestovat mimo Izrael.


 

 

Právě se děje

Další zprávy