Příval sněhu odřízl tři rakouská střediska od světa

ČTK ČTK
8. 1. 2012 16:51
V Tyrolsku byl vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí na pětistupňové škále
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Vídeň - Západ Rakouska i v neděli trápí mohutné přívaly sněhu, které opět uzavřely některé horské silnice a odřízly od světa nejméně tři oblíbená lyžařská střediska.

Silnice vedoucí k městečku Galtür a nedalekému Ischglu jsou kvůli lavinovému nebezpečí uzavřené, stejná situace je ve středisku Gargellen. Uzavírky platí i v mnoha dalších méně frekventovaných horských údolích a mimo provoz je nadále železniční spojnice mezi Rakouskem a Švýcarskem.

V Tyrolsku byl vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí na pětistupňové škále.

Turistická kancelář v Ischglu uvedla, že silnice do horských středisek budou preventivně uzavřené celou neděli. Na rozdíl od soboty ale uzavírky nezpůsobují velký dopravní chaos, protože většina lidí své dovolené začíná a končí v sobotu a neděle bývají klidnější.

Přes metr sněhu za jeden den

V nejzápadnější rakouské spolkové zemi Vorarlbersku od čtvrtka přibylo až 120 centimetrů sněhu, za posledních 24 hodin to bylo asi 20 až 40 centimetrů, napsal s odvoláním na meteorologickou službu deník Die Presse.

V sobotu se kvůli sněhu uzavřely cesty do místních středisek Lech, Zürs, Stuben, Warth a Gargellen a také v neděli byly na mnoha komunikacích v horských údolích problémy.

V Tyrolsku závěje působí potíže v dodávkách energie, protože sníh poškodil vedení. V neděli kolem poledne bylo podle energetické společnosti Tiwag Netz AG bez proudu přes sedm tisícovek domácností.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy