Peking - Čínský režim před světem pečlivě tají soukromí svých nejvyšších špiček.
Takže když se něco děje, internetem a ulicemi okamžitě kolují divoké spekulace o bouřlivém vývoji v politbyru a zdí obehnaném pekingském sídle Čung-nan-chaj, kde pracují a žijí straničtí bossové.
Nyní se pozornost soustřeďuje na viceprezidenta Si Ťin-pchinga, přezdívaného v čínské blogové komunitě korunní princ.
Devětapadesátiletý politik ze Šanghaje má být už ve druhé polovině února zvolen novým předsedou Komunistické strany Číny na jejím osmnáctém sjezdu a v březnu příští rok vystřídá v prezidentské funkci dosavadní hlavu státu Chu Ťin-tchaa.
Korunní princ se skoro dva týdny nikde neobjevil. Jeho kancelář zrušila všechny akce a schůzky, oproti původním plánům se nesetkal s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou ani s dánskou premiérkou nebo předsedou singapurské vlády.
Až ve čtvrtek se v deníku Kuang-si Daily objevila zpráva, že vyjádřil soustrast nad úmrtím 102letého někdejšího generála Chuang Žunga. Proč zmizel, to ale novináři nepíšou. Podle zatím posledních informací ale mohl utrpět infarkt nebo mozkovou mrtvici.
Zdravotní stav nejvyšších čínských vůdců se přitom velmi bedlivě sleduje. Pravidlem je, že nesmějí dát najevo žádnou slabost a musejí stále vypadat mladě a energicky. Od 70. let si kupříkladu šedivějící funkcionáři barví načerno vlasy.
Na webu a blozích se už dříve objevily informace, pocházející údajně z utajených vládních zdrojů, že Si Ťin-pching měl nehodu. Na dálnici se jeho vůz dostal do kolize s džípem a viceprezident musel být převezen do vojenské nemocnice.
Pak ale následovala další zpráva, že ve stejný večer skončil ve vojenské nemocnici a v mnohem horším stavu další člen politbyra Che Süo-čchiang. Do jeho auta prý zezadu narazil kamion.
Oživly tak opět pověsti o sporech v nejvyšším čínském vedení. Část armády údajně Si Ťin-pchinga za prezidenta nechce a může jít také o pomstu spojenců Po Si-laje, který byl nedávno z nejvyššího vedení strany vyloučen po usvědčení jeho ženy z vraždy britského obchodníka.
Podle zdrojů agentury Reuters si Si Ťin-pching bolestivě natáhl svalstvo na zádech při plavání. Ale rušil by někdo schůzky a program na mnoho dní kvůli nataženým zádům?
Si Ťin-pching na nedávném zasedání stranických představitelů prohlásil, že chce v Číně podpořit soukromé podnikání a snížit daně malým a středním firmám. Od členů strany požaduje tvrdou pracovní disciplínu a boj proti korupci.
Aféra s jeho "zmizením" připomíná loňské dlouhé mlčení Pekingu o zdravotním stavu bývalého dlouholetého prezidenta Ťiang Ce-mina. Až když se šířila zpráva, že zemřel, vláda v oficiálním prohlášení přiznala jeho hospitalizaci v nemocnici.
Minulý týden Čínou kolovala další šokující zpráva o činu, kterého se dopustil syn poradce a tajemníka prezidenta Chu Ťin-tchaa. Mladík boural v Pekingu s ferrari a zabil spolujezdce. Ve voze přitom seděly dvě velmi spoře oděné ženy.