Migranti v Chemnitzu mají strach. Vyhýbají se centru, město ovládnou další protesty

ČTK Helena Truchlá ČTK, Helena Truchlá
Aktualizováno 30. 8. 2018 14:10
V Chemnitzu se rozhořely demonstrace po vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí dva mladíci ze Sýrie a Iráku.
Protesty v Chemnitz.
Protesty v Chemnitz. | Foto: ČTK

Chemnitz - Situace v Chemnitzu (Saské Kamenici) dospěla tak daleko, že se někteří přistěhovalci nyní bojí chodit do centra města. Důvodem jsou útoky na neněmecky vypadající osoby z neděle a pondělí, říká André Löscher z organizace RAA Sachsen, která pomáhá obětem rasově motivovaného násilí.

V nejbližších dnech město čeká několik demonstrací krajně pravicových hnutí i jejich odpůrců. Ve čtvrtek večer pořádá protest hnutí Pro Chemnitz, které má mimo jiné zastoupení na městské radnici.

Podle facebookových stránek uskupení je nejspíš cílem narušit návštěvu saského premiéra Michaela Kretschmera (Křesťansko-demokratická unie, CDU), který chce o napětí ve městě hovořit s místními obyvateli. 

V sobotu se pak má konat "tichý protest" pořádaný Alternativou pro Německo (AfD), která je momentálně nejpočetnější opoziční stranou v německém parlamentu.

Vzpomínat chtějí na všechny "oběti nucené multikulturalizace Německa", píše server Der Spiegel. Svolali ji šéfové nejvyhraněnějšího křídla radikální strany, například Björn Höcke, který v minulosti kritizoval například berlínský památník připomínající oběti Holokaustu. 

Do centra teď raději ne

Právě prostřednictvím pravicových organizací Pegida, AfD a Pro Chemnitz na veřejnost unikl nejspíš autentický zatykač na dvojici podezřelých z nedělní vraždy pětatřicetiletého muže. Jeden pochází ze Sýrie, a druhý z Iráku. 

Už čtvrtý den od vraždy panují v Chemnitz velké nepokoje, většinou demonstrují lidé z řad krajní pravice. Někteří z nich útočí na cizince, mezi napadenými jsou občané Bulharska, Sýrie, Afghánistánu, ale i Německa.

Hajlovalo se, létaly lahve i dělobuchy. Češka popisuje vypjaté nepokoje v Chemnitzu | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal

"Lidé, s nimiž už dlouho pracujeme, nám říkají, že třeba jejich známí teď zvažují, jestli vůbec mohou jít do centra, a raději si řeknou, že se tomu teď vyhnou," líčí André Löscher.

Muž, který už deset let pomáhá obětem pravicového násilí, podobnou situaci ve městě ležícím nedaleko českých hranic nepamatuje. "V Chemnitzu byly i dříve ojedinělé útoky, ale nikdy nic takového rozměru. Je to něco nového, s jakou nenávistí ti lidé vystupovali," hovoří o nedělních a pondělních demonstracích.

Tohle není náš Chemnitz

Jeho organizace vydala sama varování migrantům, aby se centru města raději vyhnuli. Změnit současnou atmosféru nemusí být podle Löschera vůbec jednoduché. "Je potřeba jiné klima ve městě, aby se zase všichni lidé mohli volně a beze strachu pohybovat," zdůrazňuje.

Prvním krokem ke změně podle něj musí být posílení policejních hlídek, kterými dá stát jasně najevo, že se stará o bezpečnost všech. Jasně se podle něj k situaci musí postavit také politici a především většinové obyvatelstvo, které dá i na ulici zřetelně najevo, že "tohle není náš Chemnitz".

Stát by se to mohlo už v pondělí, kdy se ve městě chystá velký koncert proti pravicovému radikalismu. 

Podívejte se na video z demonstrací v Chemnitzu

Při demonstracích v Chemnitzu bylo několik zraněných | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy