Přípravy na EXPO vrcholí.Čína chce ukázat "lepší život"

Lucie Kalivodová
19. 1. 2010 9:20
Výstavní komplex je z devadesáti procent vystavěn, ale "čas i nadále všechny tlačí"
"The Sunny Valley" ("Slunečné údolí") a Čínský pavilon během zkoušky světel.
"The Sunny Valley" ("Slunečné údolí") a Čínský pavilon během zkoušky světel. | Foto: Reuters

Peking - Světová výstava EXPO 2010, jedna z největších kulturně-společenských událostí letošního roku, začíná v Šanghaji až 1. května, ale podle listu Shanghai Daily je výstavní komplex z devadesáti procent už vystavěn. "Čas i nadále všechny tlačí," píše deník, neboť zbytek musí být podle vysokých úředníků hotov do konce března.

Management nyní nutí svých třicet tisíc dělníků, kteří se na výstavbě EXPA podílejí, aby odsunuli své původní plány jet domů na Jarní festival, který začíná 14. února, a vrátit se krátce po jeho skončení.

Cílem je všechno stihnout do začátku zkušebního provozu, problémem ale je, že je ještě třeba postavit řadu věcí - silnice, parkoviště, náměstí - zatravnit zelené plochy, vystavět autobusové zastávky a další zařízení.

Do otevření zbývá okolo sta dní, tudíž harmonogram pracovních činností praská ve švech. Všech dvaačtyřicet samostatně stojících pavilonů, postavených spoluúčastníky, začalo stavět a organizátoři je nyní tlačí k tomu, aby stavbu dokončily do konce února a aby kompletní design a vybavení staveb byly hotové do konce března.

Dalších dvaačtyřicet pavilonů, které se budou pronajímat, a jedenáct společných staveb bylo už dokončeno. Organizátoři nyní čekají na to, až si účastníci převezmou nad svými pavilony zodpovědnost a začnou s vybavováním a designováním stánků.

Na letošní akci se má představit rekordních 192 zemí, což představuje obrovské konkurenční prostředí. Česká vláda na realizaci projektu EXPO 2010 vyčlenila 532 milionů korun.

Země se bude návštěvníkům prezentovat jako moderní stát třetího tisíciletí. Hlavním tématem EXPO 2010 vyhlášeným organizátory je "Better City - Better Life" ("Lepší město - lepší život").

Téma národní účasti ČR je pak nazváno "Plody civilizace", v čemž se odráží i návrh národního pavilonu. Představeny budou novinky jak na poli vědeckém, tak v oblasti umění, designu, ale i ekonomiky.

Návštěvník českého pavilonu na Světové výstavě EXPO v Šanghaji se ocitne ve fiktivním městě, "kde se může cítit příjemně a kde ho nic neohrožuje. Ve městě, kde se tvoří, kouzlí, vyrábí, cestuje, pozoruje, poslouchá a kde se každý procházející může aktivně zapojit," uvádí server týkající se české účasti Czexpo.com.

Český pavilon s bílým opláštěním a černým reliéfem starého města bude zhotoven z hokejových puků symbolizujících naše světové sportovní úspěchy.

Děníci čistí exteriér "Sunny Valley" ("Slunečného údolí").
Děníci čistí exteriér "Sunny Valley" ("Slunečného údolí"). | Foto: Reuters

"Design pavilonu a expozice vychází z urbánních městských struktur, které jsou ve zkratce a nadsázce ztvárněny na fasádách, před pavilonem a v rámci expozice."

Společně s výstavbou EXPO komplexu a zázemí se Číňané připravují i v jiných oblastech. Například deset mláďat pandy velké se stěhuje do Šanghaje, kde budou v rámci světové výstavy vystavena. Šest samiček a čtyři samečkové z rezervace Wo-lung v S'-čchuanu v místní zoo stráví šest měsíců.

Více než tisíc příslušnic čínské armády zase podstupuje kvůli světové výstavě speciální vojenský výcvik bezpečnostní ochrany, kterou budou na EXPU zajišťovat. Většina žen se po této speciální misi navrátí ke svým původním povoláním.

Šanghaj se na akci připravuje i v oblasti dopravy. Místní taxikáři podstupují také trénink a učí se novému systému rezervačních taxi vozů. Taxikáři musí pomoci zákazníkovi se zavazadly, zavřít dveře a také se musí řídit speciálními pokyny, jakým způsobem nastupovat do vozidla.

"Až ve chvíli, kdy zákazníci sedí na svém sedadle, si můžeme jít sednout do vozu my. Jsme ale povinni jít předem - před kapotou - tedy tak, aby nás pasažéři viděli," řekl podle CCTV jeden z účastníků školení, které je naplánováno na celý měsíc.

Od února se pak začnou ulicemi Šanghaje prohánět vyškolení taxikáři v nových vozech. Kvůli jazykové bariéře a případným nedorozuměním budou také k dispozici překladatelé.

Očekává se, že EXPO 2010 přijde navštívit rekordních sedmdesát milionů návštěvníků, podle odhadů budou devadesát procent tvořit Číňané. Předpokládaná návštěvnost v českém pavilonu je v průměru třicet tisíc návštěvníků denně.

 

Právě se děje

Další zprávy