Právnička vládního Úřadu pro bezpečnost v dopravě Carla Martinová se dopustila "fatální" chyby, když porušila pravidla sdělování informací o průběhu vyšetřování.
Kontaktovala zaměstnance Federálního úřadu pro letectví, kteří měli v celém procesu figurovat jeko svědci, a podrobně je seznámila s průběhem prvního dne procesu.
Prokuratura žádá ústupky
Federální soudkyně Leonie Brinkemaová proto jejich svědectví odmítla. Americká prokuratura ji nyní žádá, aby své rozhodnutí nepřipustit svědectví a důkazy zaměstnanců vládních úřadů pro letectví v případu Zacariase Moussaouiho přece jen přehodnotila.
Tato cesta je totiž jedinou možností, jak dospět k trestu smrti pro Moussaouiho. Svědectví leteckých činitelů tvoří hlavní část důkazního materiálu.
"Ta sankce je zkrátka příliš přísná a znemožňuje nám předložit naše domněnky k případu porotě," stojí v žádosti prokuratury o přezkoumání.
Možností je svědectví jediného úředníka, s nímž Martinová nehovořila.
Po úterním rozhodnutí soudkyně prokurátoři požádali o odklad procesu do příštího pondělí, aby tak získali čas na případné odvolání.
Ke spiknutí se Moussaoui již přiznal
Francouz marockého původu Moussaoui je jediným člověkem v USA souzeným kvůli útokům z 11. září. Už loni se přiznal ke spiknutí a členství v Al-Káidě, ale tvrdí, že se na atentátech nijak nepodílel a měl se účastnit až druhé vlny útoků. Jeho plánem bylo narazit letadlem do Bílého domu.
Nyní se rozhoduje, zda bude odsouzen na doživotí nebo k trestu smrti, který pro něj požaduje vláda.
Experti však upozorňují, že celý proces byl v krizi již před chybou Martinové.
"Nikdo si nemyslí, že tento soud by měl skončit trestem smrti," prohlásil bývalý prokurátor Andrew McBride. "Není jednoduché přesvědčit lidi, že muž, který se v den útoku nacházel ve vězení, je za tuto akci zodpovědný," dodal.
Moussaoui byl americkými agenty FBI zadržen již tři týdny před plánovanými útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon.