Přidejte se k Obamovi, vyzývá svět starosta Hirošimy

Naďa Straková
6. 8. 2009 13:17
Hirošima si připomíná 64. výročí svržení atomové bomby
Památník v parku Peace Memorial Park
Památník v parku Peace Memorial Park | Foto: Reuters

Tokio - V den neslavného výročí svržení atomové bomby na japonské město Hirošima vyzval tamní starosta světové lídry, aby se přidali k Obamově iniciativě zbavit svět jaderných zbraní.

"Připojujeme se ke světové většině, která si říká "Obamajorita", a vyzýváme svět, aby se k nám přidal a pomohl nám zničit všechny jaderné zbraně do roku 2020," prohlásil Tadatoši Akiba při vzpomínkové akci před památníkem obětem jaderného výbuchu. 

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnilo kolem 50 tisíc lidí. Do města, jež vešlo do dějin jako důkaz zrůdnosti atomových bomb, se sjeli politici a návštěvníci ze všech koutů světa. Země, která však na ceremoniálu neměla svého zástupce, byly Spojené státy americké.

A přitom to byl americký prezident Barack Obama, který letos na jaře během své jarní návštěvy Prahy loboval za svět bez jaderných zbraní.

"Spojené státy podniknou konkrétní kroky ke světu bez jaderných zbraní... Je to naše morální povinnost usilovat o snížení jaderných zbraní," řekl tehdy Barack Obama na Pražském hradě.

Holčička se modlí za oběti jaderné bomby, kterou na Hirošimu svrhli Američané 6. srpna 1945
Holčička se modlí za oběti jaderné bomby, kterou na Hirošimu svrhli Američané 6. srpna 1945 | Foto: Reuters

Na hirošimské vzpomínkové akci vystoupil i japonský premiér Taro Aso, který vyjádřil naději, že se svět přidá ke snaze Tokia omezit jaderné zbrojení.

"Japonsko bude nadále dodržovat své tři nejaderné zásady a chce nadále vést světová společenství ke zrušení jaderných zbraní a míru," řekl Aso.

Třemi zásadami měl Aso na mysli tři závazky Japonska: země nevyrábí, nevlastní ani neuchovává pro žádnou jinou zemi jaderné zbraně na svém území.

Pumový útok na Hirošimu z 6. srpna 1945 nepřežilo na místě 70 tisíc lidí, další tisíce zemřely na následky o několik dní později. Z těch, kteří bombardování přežili, mnozí trpí nemocemi z ozáření a různými druhy rakoviny.

Jedna z mála budov, která přežila - Atomový dóm, dříve Průmyslový palác, jehož autorem je český architekt Jan Letzel
Jedna z mála budov, která přežila - Atomový dóm, dříve Průmyslový palác, jehož autorem je český architekt Jan Letzel | Foto: Wikipedia.org

Důsledky dodnes

Japonští občané, kteří přežili jaderné bombardování, dostávají od státu zvláštní kompenzace, například lékařské prohlídky a úhradu pohřbu. Někteří z nich trpí zdravotními problémy v důsledku tzv. černého deště, neboli spadu. Přímý vliv zatím ale nebyl prokázan.

Podobný ceremoniál proběhne v neděli ve městě Nagasaki. Tam explozi pumy nepřežilo také 70 tisíc lidí.

V parku Peace Memorial hoří věčný oheň, který Hirošima slíbila uhasit tehdy, až bude zničena na zeměkouli poslední jaderná zbraň.

Jedna z mála budov, která atomovému výbuchu odolala, je Průmyslový palác, dnes Atomový dóm, jehož autorem je český architekt Jan Letzel. Fotografie jeho trosek tehdy obletěly svět.

Čtěte více: Jeho dům přežil výbuch atomovky, svět ho přesto nezná

Naděje na eliminaci jaderných zbraní z povrchu zemského v brzké budoucnosti však v tuto chvíli nejsou příliš veliké. Severní Korea Kim Čong-ila se o výrobu jaderných zbraní pokouší již několikátým rokem a nedávno provedla již dva jaderné testy. V říjnu 2006 první test, druhý letos v květnu.

 

Právě se děje

Další zprávy