Koncern BP stane kvůli ropné skvrně před soudem

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
16. 12. 2010 6:49
Společnosti zabývající se těžbou ropy zanedbaly podle USA bezpečnostní opatření.
Při havárii vyteklo do Mexického zálivu na pět milionů barelů ropy
Při havárii vyteklo do Mexického zálivu na pět milionů barelů ropy | Foto: Reuters

Washington - Vláda Spojených států se rozhodla zažalovat koncern BP a dalších osm společností v souvislosti s havárií vrtné plošiny Deepwater Horizon. Po katastrofě z 20. dubna vyteklo do Mexického zálivu pět milionů barelů ropy a trvalo několik měsíců, než se havarovaný vrt podařilo ucpat.

USA tvrdí, že BP a další firmy zanedbaly bezpečnostní opatření, ačkoliv odpovědní pracovníci věděli, že hrozí katastrofa. Při explozi plošiny zahynulo jedenáct zaměstnanců koncernu a v důsledku šíření ropné skvrny byly znečištěny stovky kilometrů pobřeží a zabity tisíce mořských ptáků a savců.

Mezi obviněnými firmami figuruje spoluvlastník práv na využívání havarovaného vrtu Anadarko Petroleum, vlastník plošiny Transocean Holding LLC nebo pojišťovací společnost QBE Underwritting/Lloyd's Syndicate 1036.

Naopak mezi nimi není firma Haliburton, která se po dlouhé týdny neúspěšně pokoušela o cementáž vrtu či Cameron International, jež poskytla vlastní vrtné zařízení. 

"Snažíme se prokázat, že uvedené firmy mohou za škody vzniklé v důsledku katastrofy, stejně jako za ekonomické ztráty, a že nebývalým způsobem bylo poškozeno životní prostředí," citovala agentura Reuters ministra spravedlnosti USA Erika Holdera.

V souvislosti s největší ropnou katastrofou v dějinách Spojených států vyhlásil prezident Barack Obama několikaměsíční moratorium na hlubokomořské vrty.

Škody za 40 miliard

Žaloba je založena na porušení amerického zákona o ochraně moří z roku 1990, k jehož dodržování se příslušné firmy zavázaly. 

Celkovou výši škod odhaduje koncern BP, který musel po havárii začít rozprodávat část svého majetku, na 40 miliard dolarů.

Právní experti odhadují, že bude trvat roky, než se obě strany sporu dohodnou na - podle všeho - mimosoudním vyrovnání.

Podle příslušného zákona z roku 1990 je těžařská společnost povinna zaplatit USA 4300 dolarů za každý barel uniklé ropy, pokud se prokáže, že zanedbala bezpečnostní opatření.

Spojené státy budou hledat odškodnění také v souvislosti se zákonem o ochraně ohrožených druhů.

Koncern BP souhlasil s tím, že převezme veškeré náklady spojené s likvidací havárie a odstraněním následků ropné skvrny. Zpochybňuje ale množství ropy, které do Mexického zálivu vyteklo a které je založeno především na odhadech.

Společnosti Anadarko a Transocean se snaží veškerou vinu za havárii svalit na BP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy