Přichází evropská revoluce? Jih Evropy je na nohou

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 5. 2011 16:35
Španělé se nechtějí smířit s úspornými opatřeními. V neděli vyšli do ulic i Řekové
Španělé chtějí práci a současná vláda jim jí prý nezajistí.
Španělé chtějí práci a současná vláda jim jí prý nezajistí. | Foto: Reuters

Madrid/Athény - Protesty Španělů, kteří jsou nespokojení s tím, jak vláda Josého Zapatera řeší ekonomické potíže, budou pokračovat.

Ke Španělům se navíc o víkendu přidali i Řekové a Francouzi.

Členové španělské iniciativy, kteří sami sebe nazývají Los Indignados (Pobouření), si odhlasovali, že budou tábořit na největším madridském náměstí Puerta del Sol minimálně do úterý.

V současné době jich tam zůstávají stovky.

"Nastal čas, abychom se probudili z letargie. Cítíme, že musíme vystoupit a vyjádřit naše znechucení, náš vztek a nulovou toleranci vůči těm, kteří nesou odpovědnost za současný stav," píše se v prohlášení zveřejněném na blogu Pobouření občané.

V pátek a v sobotu se protestovalo po celém Španělsku. Desítky tisíc lidí zaplnily náměstí v šedesáti městech. Nejvyhrocenější ale byla situace právě na barcelonském náměstí Plaça Catalunya , kde policejní těžkooděnci na příkaz úřadů demonstranty rozehnali.

Radnice tento krok vysvětlila tím, bylo náměstí třeba vyklidit před možnými oslavami výhry barcelonského fotbalového mužstva v Lize mistrů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Situace se ale policistům vymkla z rukou. Muži zákona použili pendreky a gumové projektily. Podle očitých svědků byly zraněny desítky neozbrojených lidí. Policejní představitelé tvrdí, že se uniformovaní muži zákona stali terčem agresivního davu, který házel kamení a dřevěné tyče. 

Španělská iniciativa vyprovokovala další demonstrace v Řecku. V Athénách se o víkendu sešlo asi 24 tisíc lidí, ve městě Thessaloniki na severu země vyjadřovalo svůj nesouhlas s úspornými opatřeními asi 1500 nazlobených Řeků.

V neděli večer se odehrála menší demonstrace i na pařížském náměstí Place de la Bastile. Stovky Francouzů se sešly, aby vyjádřily podporu protestujícím Španělům a Řekům. Policie ale shromáždění rozehnala, což se neobešlo bez zraněných.

Organizátoři španělských protestů požadují změnu volebního systému tak, aby bylo zastoupení různých politických směrů na volených postech pestřejší. Současný systém je podle nich nespravedlivý. Protestní akce Los Indignados označují pojmem M-15 (15. května vše začalo).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Revoluce bude panevropská, vyhrožují organizátoři

Za nespokojenost Španělů ale může v první řadě obrovská nezaměstnanost. Ta je ve Španělsku nejvyšší v Evropské unii. Podle posledních statistik dosáhla rekordních 21,3 procenta. Mezi mladšími 25 let dosahuje nezaměstnanost 44,6 procenta.

Takhle to teď vypadá na největším barcelonském náměstí.
Takhle to teď vypadá na největším barcelonském náměstí. | Foto: Karel Lemr

O náladě voličů vypovídá i výsledek nedělních regionálních a místních voleb. Vládní socialisté získali pouze 28 procent hlasů, zatímco opoziční konzervativní lidovci 35 procent.

Protesty jsou, podobně jako v arabském světě, svolávány prostřednictvím internetových sociálních sítí - například na Twitteru můžete zprávy sledovat pod klíčovým slovem #spanishrevolution. Další, tentokrát panevropská demonstrace, se podle pořadatelů uskuteční 19. června.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy