Při útoku islamistů na základnu OSN v Mali zemřelo nejméně pět lidí

ČTK ČTK
5. 2. 2016 18:10
Ve městě Timbuktu na severu Mali zaútočili džihádisté na budovu OSN. Po několikahodinovém boji odrazila útok maliská armáda společně s jednotkami OSN. Nejméně čtyři z útočníků a jeden maliský voják zahynuli, další lidé byli zraněni. V současnosti slouží v Mali i čeští vojáci.
Vojáci v Mali
Vojáci v Mali | Foto: Reuters

Bamako - Nejméně čtyři džihádisté a jeden maliský voják v pátek zahynuli při útoku skupiny islamistů na stanoviště mírových sil OSN ve městě Timbuktu na severu Mali. Další tři maliští vojáci, jeden příslušník nigerijského kontingentu OSN a jeden místní civilista utrpěli zranění. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Útočníci přijeli dopoledne dvěma auty. S prvním se sebevražedný atentátník odpálil u vchodu do tábora nigerijských policistů z mise MINUSMA. Z druhého vystoupilo asi šest ozbrojenců, kteří zaútočili na posádku. Útok po několikahodinovém boji odrazila maliská armáda s pomocí vrtulníků jednotek OSN, upřesnil Reuters.

Mírová mise OSN v této bývalé francouzské kolonii dbá na dodržování příměří mezi vládou a rebely na neklidném severu země. Musí ale čelit islámským radikálům, kteří zde začali obsazovat velká území a armáda je vytlačila až s pomocí francouzských sil v roce 2013.

Islamisté s vazbou na Al-Káidujsou zde ale stále aktivní. Jedna tato skupina například koncem loňského roku zavraždila 20 osob v hotelu Radisson Blu v centru Bamaka.

V metropoli Bamako slouží i čeští vojáci. Celkem 39 českých vojáků v současnosti odpovídá především za ochranu velitelství maliské výcvikové mise Evropské unie (EUTM). Na severu země bude brzy v rámci mise OSN působit dalších 25 příslušníků 601. skupiny českých speciálních sil, část z nich už do Afriky odjela.

"My jsme se od samého začátku hlásili k tomu, že bychom byli v Mali schopni pomoci více," uvedl ministr obrany Martin Stropnický, který české vojáky v této zemi nedávno navštívil. Česká pomoc je tam podle něj potřebná, a Praha je proto připravena uvažovat až o zdvojnásobení stávajícího počtu vojáků v misi EU. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy