Při útoku islamistů na základnu OSN v Mali zemřelo nejméně pět lidí

ČTK ČTK
5. 2. 2016 18:10
Ve městě Timbuktu na severu Mali zaútočili džihádisté na budovu OSN. Po několikahodinovém boji odrazila útok maliská armáda společně s jednotkami OSN. Nejméně čtyři z útočníků a jeden maliský voják zahynuli, další lidé byli zraněni. V současnosti slouží v Mali i čeští vojáci.
Vojáci v Mali
Vojáci v Mali | Foto: Reuters

Bamako - Nejméně čtyři džihádisté a jeden maliský voják v pátek zahynuli při útoku skupiny islamistů na stanoviště mírových sil OSN ve městě Timbuktu na severu Mali. Další tři maliští vojáci, jeden příslušník nigerijského kontingentu OSN a jeden místní civilista utrpěli zranění. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Útočníci přijeli dopoledne dvěma auty. S prvním se sebevražedný atentátník odpálil u vchodu do tábora nigerijských policistů z mise MINUSMA. Z druhého vystoupilo asi šest ozbrojenců, kteří zaútočili na posádku. Útok po několikahodinovém boji odrazila maliská armáda s pomocí vrtulníků jednotek OSN, upřesnil Reuters.

Mírová mise OSN v této bývalé francouzské kolonii dbá na dodržování příměří mezi vládou a rebely na neklidném severu země. Musí ale čelit islámským radikálům, kteří zde začali obsazovat velká území a armáda je vytlačila až s pomocí francouzských sil v roce 2013.

Islamisté s vazbou na Al-Káidujsou zde ale stále aktivní. Jedna tato skupina například koncem loňského roku zavraždila 20 osob v hotelu Radisson Blu v centru Bamaka.

V metropoli Bamako slouží i čeští vojáci. Celkem 39 českých vojáků v současnosti odpovídá především za ochranu velitelství maliské výcvikové mise Evropské unie (EUTM). Na severu země bude brzy v rámci mise OSN působit dalších 25 příslušníků 601. skupiny českých speciálních sil, část z nich už do Afriky odjela.

"My jsme se od samého začátku hlásili k tomu, že bychom byli v Mali schopni pomoci více," uvedl ministr obrany Martin Stropnický, který české vojáky v této zemi nedávno navštívil. Česká pomoc je tam podle něj potřebná, a Praha je proto připravena uvažovat až o zdvojnásobení stávajícího počtu vojáků v misi EU. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy