Při útoku islamistů na základnu OSN v Mali zemřelo nejméně pět lidí

ČTK ČTK
5. 2. 2016 18:10
Ve městě Timbuktu na severu Mali zaútočili džihádisté na budovu OSN. Po několikahodinovém boji odrazila útok maliská armáda společně s jednotkami OSN. Nejméně čtyři z útočníků a jeden maliský voják zahynuli, další lidé byli zraněni. V současnosti slouží v Mali i čeští vojáci.
Vojáci v Mali
Vojáci v Mali | Foto: Reuters

Bamako - Nejméně čtyři džihádisté a jeden maliský voják v pátek zahynuli při útoku skupiny islamistů na stanoviště mírových sil OSN ve městě Timbuktu na severu Mali. Další tři maliští vojáci, jeden příslušník nigerijského kontingentu OSN a jeden místní civilista utrpěli zranění. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.

Útočníci přijeli dopoledne dvěma auty. S prvním se sebevražedný atentátník odpálil u vchodu do tábora nigerijských policistů z mise MINUSMA. Z druhého vystoupilo asi šest ozbrojenců, kteří zaútočili na posádku. Útok po několikahodinovém boji odrazila maliská armáda s pomocí vrtulníků jednotek OSN, upřesnil Reuters.

Mírová mise OSN v této bývalé francouzské kolonii dbá na dodržování příměří mezi vládou a rebely na neklidném severu země. Musí ale čelit islámským radikálům, kteří zde začali obsazovat velká území a armáda je vytlačila až s pomocí francouzských sil v roce 2013.

Islamisté s vazbou na Al-Káidujsou zde ale stále aktivní. Jedna tato skupina například koncem loňského roku zavraždila 20 osob v hotelu Radisson Blu v centru Bamaka.

V metropoli Bamako slouží i čeští vojáci. Celkem 39 českých vojáků v současnosti odpovídá především za ochranu velitelství maliské výcvikové mise Evropské unie (EUTM). Na severu země bude brzy v rámci mise OSN působit dalších 25 příslušníků 601. skupiny českých speciálních sil, část z nich už do Afriky odjela.

"My jsme se od samého začátku hlásili k tomu, že bychom byli v Mali schopni pomoci více," uvedl ministr obrany Martin Stropnický, který české vojáky v této zemi nedávno navštívil. Česká pomoc je tam podle něj potřebná, a Praha je proto připravena uvažovat až o zdvojnásobení stávajícího počtu vojáků v misi EU. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy