Čeští výsadkáři po útoku na hotel: Mise v Mali se změní. Bude teď nebezpečnější

Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 11. 2015 19:15
Kapitán Marek Štěpánek, výsadkář 43. praporu brigády rychlého nasazení, se v čele svých mužů připravuje do Afghánistánu. Počítá však i s tím, že obnovené útoky teroristů v Mali mohou změnit jeho plány. "Jsem voják, a tím spíše výsadkář, jenž se na podobné zvraty připravuje a počítá s nimi. Pokud nás tedy česká vláda pošle do Mali, pojedeme znovu do této země," říká. Marek Štěpánek velel českým výsadkářům v Mali před dvěma roky. Situace v africké zemi se zdramatizovala dnes, když skupina teroristů přepadla luxusní hotel Radisson Blu v metropoli Bamaku.
Čeští vojáci v Mali.
Čeští vojáci v Mali. | Foto: Martin Šromovský

Aktuálně.cz: Váš velitel brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč mi před chvílí řekl, že obsazení hotelu Radisson v malijském hlavním městě je radikální změna v tamních bezpečnostních poměrech. Jak to vidíte vy?

Marek Štěpánek: Tak to přesně je. Jen bych plukovníka Hlaváče malinko doplnil. Mezinárodní vojenská mise se v Mali setkává s neobyčejnou podporou místních lidí. Mnohokrát nám dávali najevo, jak moc jsou rádi, že se i díky naší přítomnosti na většině území Mali už neválčí.

Jistě, po dnešku se to změnilo... avšak i kvůli té velké podpoře místních se domnívám, že teroristé nemají mnoho šancí se do Mali trvale vrátit.

A.cz: Mohou být žatečtí výsadkáři, kteří teď v Bamaku jsou, Malijcům či Francouzům nějak nápomocni?

Určitě by toho byli schopni. Jejich hlavním úkolem je ale osobní ochrana velitele francouzského kontingentu a také velitelství spojenecké základny. Tohle je pro ně, stejně jako byla pro nás, absolutní priorita. A její význam ještě vzrostl po obsazení hotelu Radisson v Bamaku.

A.cz: Na odražení útoku teroristů na francouzské velitelství v Mali jsou ale Češi cvičeni. Jak tedy na útok v Bamaku žatečtí teď nejspíše reagují? Jaké psychické a fyzické zátěži čelí?

Určitě navyšují počty vojáků v pohotovosti, vyčleňují silnější hlídky a rozmísťují je na více místech, než je běžné. To vše ve spolupráci s malijskou armádou. Na francouzskou základnu teď neproklouzne ani myš. Pokud by však měli teď útočit na teroristy, tak tím oslabí ochranu základny... a samozřejmě i jejího velitele.

A.cz: Z již relativně klidné malijské mise se podle plukovníka Hlaváče stává obratem riziková...

Je to tak. Malijská mise se dneškem stala dost nebezpečnou. Když jsme tam byli my - chrudimští výsadkáři -, tak už tam byl docela klid. A věřím, že i kvůli zmíněné podpoře místních opět bude.

Útok na mezinárodní hotel Radisson není podle mě směřován proti malijské vládě, nýbrž proti národům, jejichž turisté se v hotelu ubytovávají. A odtud je už jen krůček k tomu, aby se teroristé pustili i do koaličních jednotek. A možná jde také o mstu zemím zapojeným do tažení proti islamistům.

A.cz: Pokud je mi známo, tak byste mohli - právě vy, chrudimští výsadkáři, - posílit v Bamaku své kolegy ze Žatce. A mohlo by jít podle všeho až o sto vašich mužů...

Výsadkáři musí počítat s jakýmikoliv překvapivými úkoly. Já se ovšem s mými muži nyní připravuji do Afghánistánu. Mali se tak nejspíše dotkne kluků z jiné části našeho výsadkového praporu.

Možné je ale cokoliv, takže nakonec můžeme skončit v Mali i my. Počítáme s tím. Takže když nám řeknou, že letíme místo do Afghánistánu do Mali, tak se prostě začneme připravovat na africkou misi.

A.cz: Jak obtížná je malijská mise, třeba ve srovnání s tou afghánskou?

Není s ničím srovnatelná. Je dost specifická, svým způsobem velmi jednotvárná,... avšak o to více pro vojáky psychicky obtížná. Ale jak říkám,... teď se to asi dost změní. Uvidíme. Stále mám před očima projevy velké náklonnosti a přívětivosti Malijců k přítomnosti koaličních jednotek v jejich zemi. Těžko ale cokoliv předvídat... i vzhledem k tomu, co se teď děje ve Francii.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy