Čeští výsadkáři po útoku na hotel: Mise v Mali se změní. Bude teď nebezpečnější

Jan Gazdík Jan Gazdík
20. 11. 2015 19:15
Kapitán Marek Štěpánek, výsadkář 43. praporu brigády rychlého nasazení, se v čele svých mužů připravuje do Afghánistánu. Počítá však i s tím, že obnovené útoky teroristů v Mali mohou změnit jeho plány. "Jsem voják, a tím spíše výsadkář, jenž se na podobné zvraty připravuje a počítá s nimi. Pokud nás tedy česká vláda pošle do Mali, pojedeme znovu do této země," říká. Marek Štěpánek velel českým výsadkářům v Mali před dvěma roky. Situace v africké zemi se zdramatizovala dnes, když skupina teroristů přepadla luxusní hotel Radisson Blu v metropoli Bamaku.
Čeští vojáci v Mali.
Čeští vojáci v Mali. | Foto: Martin Šromovský

Aktuálně.cz: Váš velitel brigády rychlého nasazení Miroslav Hlaváč mi před chvílí řekl, že obsazení hotelu Radisson v malijském hlavním městě je radikální změna v tamních bezpečnostních poměrech. Jak to vidíte vy?

Marek Štěpánek: Tak to přesně je. Jen bych plukovníka Hlaváče malinko doplnil. Mezinárodní vojenská mise se v Mali setkává s neobyčejnou podporou místních lidí. Mnohokrát nám dávali najevo, jak moc jsou rádi, že se i díky naší přítomnosti na většině území Mali už neválčí.

Jistě, po dnešku se to změnilo... avšak i kvůli té velké podpoře místních se domnívám, že teroristé nemají mnoho šancí se do Mali trvale vrátit.

A.cz: Mohou být žatečtí výsadkáři, kteří teď v Bamaku jsou, Malijcům či Francouzům nějak nápomocni?

Určitě by toho byli schopni. Jejich hlavním úkolem je ale osobní ochrana velitele francouzského kontingentu a také velitelství spojenecké základny. Tohle je pro ně, stejně jako byla pro nás, absolutní priorita. A její význam ještě vzrostl po obsazení hotelu Radisson v Bamaku.

A.cz: Na odražení útoku teroristů na francouzské velitelství v Mali jsou ale Češi cvičeni. Jak tedy na útok v Bamaku žatečtí teď nejspíše reagují? Jaké psychické a fyzické zátěži čelí?

Určitě navyšují počty vojáků v pohotovosti, vyčleňují silnější hlídky a rozmísťují je na více místech, než je běžné. To vše ve spolupráci s malijskou armádou. Na francouzskou základnu teď neproklouzne ani myš. Pokud by však měli teď útočit na teroristy, tak tím oslabí ochranu základny... a samozřejmě i jejího velitele.

A.cz: Z již relativně klidné malijské mise se podle plukovníka Hlaváče stává obratem riziková...

Je to tak. Malijská mise se dneškem stala dost nebezpečnou. Když jsme tam byli my - chrudimští výsadkáři -, tak už tam byl docela klid. A věřím, že i kvůli zmíněné podpoře místních opět bude.

Útok na mezinárodní hotel Radisson není podle mě směřován proti malijské vládě, nýbrž proti národům, jejichž turisté se v hotelu ubytovávají. A odtud je už jen krůček k tomu, aby se teroristé pustili i do koaličních jednotek. A možná jde také o mstu zemím zapojeným do tažení proti islamistům.

A.cz: Pokud je mi známo, tak byste mohli - právě vy, chrudimští výsadkáři, - posílit v Bamaku své kolegy ze Žatce. A mohlo by jít podle všeho až o sto vašich mužů...

Výsadkáři musí počítat s jakýmikoliv překvapivými úkoly. Já se ovšem s mými muži nyní připravuji do Afghánistánu. Mali se tak nejspíše dotkne kluků z jiné části našeho výsadkového praporu.

Možné je ale cokoliv, takže nakonec můžeme skončit v Mali i my. Počítáme s tím. Takže když nám řeknou, že letíme místo do Afghánistánu do Mali, tak se prostě začneme připravovat na africkou misi.

A.cz: Jak obtížná je malijská mise, třeba ve srovnání s tou afghánskou?

Není s ničím srovnatelná. Je dost specifická, svým způsobem velmi jednotvárná,... avšak o to více pro vojáky psychicky obtížná. Ale jak říkám,... teď se to asi dost změní. Uvidíme. Stále mám před očima projevy velké náklonnosti a přívětivosti Malijců k přítomnosti koaličních jednotek v jejich zemi. Těžko ale cokoliv předvídat... i vzhledem k tomu, co se teď děje ve Francii.

 

Právě se děje

Další zprávy