Při tvrdých bojích v západním Jemenu za čtyři dny zemřelo více než 150 lidí

ČTK ČTK
27. 5. 2018 16:35
Vládní síly chtějí od povstalců dobýt oblasti na západním pobřeží. Jejich spojenec, koalice pod vedením Saúdské Arábie, na rebely útočí ze vzduchu.
Následky vzdušného úderu v Saná.
Následky vzdušného úderu v Saná. | Foto: Reuters

Saná - Tvrdé boje mezi provládními silami a šíitskými povstalci v Jemenu si za poslední čtyři dny vyžádaly více než 150 mrtvých. S odvoláním na jemenské představitele a svědky to uvedla agentura AP.

Vládní síly se teď snaží dobýt oblasti na západním pobřeží, které mají pod kontrolou povstalci.

Jejich spojenec, tedy koalice pod vedením Saúdské Arábie, na rebely útočí ze vzduchu v provincii Saada na severozápadě země. Právě tato provincie je baštou šíitských povstalců.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv v březnu uvedly, že kvůli bojům podél západního pobřeží Jemenu přišlo v posledních měsících o střechu nad hlavou na 100 000 lidí. Organizace Amnesty International varovala, že "to nejhorší může ještě přijít".

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10 000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Húsíové ovládají většinu severní části země, včetně hlavního města Saná. Přes hranici vypálili už desítky raket na cíle v Saudské Arábii.

Saúdská Arábie kvůli bombardování v Jemenu dlouhodobě čelí kritice ochránců lidských práv, kteří upozorňují na vysoký počet civilních obětí. Rijád to dlouhodobě odmítá.

Podle OSN čelí Jemen obrovské humanitární krizi, bez pomoci se neobejde přes 22 milionů Jemenců. Tisíce civilistů rovněž bojují s podvýživou, cholerou a dalšími nemocemi.

tes spr

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 4 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy