V německých barech střílel paranoidní extremista. Napsal pamflet o čisté rase

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 2. 2020 16:40
Člověk, který podle policie ve středu večer na dvou místech v německém Hanau zastřelil devět lidí, je po smrti. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na německou policii. Policejní mluvčí řekl, že strážci zákona podezřelého našli ve čtvrtek brzy ráno mrtvého u něho doma. Členové speciální jednotky tam objevili také jeho zastřelenou matku.
Ve městě Hanau zemřelo celkem 11 lidí. | Video: Reuters

Útočníkem byl třiačtyřicetiletý Tobias R. Před činem sepsal 24stránkový pamflet, z něhož jsou patrné jeho rasistické i paranoidní představy o světě. Podle serveru časopisu Der Spiegel v něm mimo jiné píše o tom, že Němci jsou národem, z něhož vyrůstá to nejlepší na světě, zatímco obyvatele řady jiných zemí je potřeba vyhladit. Obává se také toho, že je dlouhodobě sledovaný.

Policie vychází z toho, že text je autentický. Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje případ s podezřením na terorismus, řekl podle DPA hesenský ministr vnitra Peter Beuth. Střelec měl xenofobní sklony, dodal. 

Ministr Beuth potvrdil, že měl legálně drženou zbraň a byl sportovní střelec. Policisté v jeho autě našli náboje, zásobníky a pouzdro na zbraně.

Podle německého listu Bild natočil také video, v němž rovněž přijímá zodpovědnost za útok. Policie nyní psaní spolu s nalezeným videem vyhodnocuje.

Podle listu Süddeutsche Zeitung ve videu, které má být "osobní zprávou Američanům", tvrdil, že v USA existují podzemní vojenská zařízení, ve kterých jsou týrány a vražděny děti a uctívá se tam ďábel. Američané by podle něj měli "povstat a bojovat".

Ve svém pamfletu dále vyjmenovává více než dvacet zemí, jejichž obyvatele je potřeba zlikvidovat, a zabývá se otázkou, kolik Němců je skutečně "čisté rasy a hodnotných". V tomto kontextu poznamenává, že by si dokázal představit snížení počtu obyvatel o polovinu.

Pamflet jasně ukazuje i na paranoidní myšlenky Němce, který byl přesvědčen o tom, že tisíce Němců jsou sledovány všemocnou tajnou službou, jejíž spolupracovníci dokážou číst myšlenky ostatních a dokonce lidi na dálku řídit. O tom, že je i on sám sledován, přemýšlel už v mládí, jistotu pak podle svých slov získal ve 22 letech.

Forenzní experti na místě činu v Hanau
Forenzní experti na místě činu v Hanau | Foto: Reuters

Pro svou argumentaci Tobias R. využívá i hollywoodské filmy, fotbalového trenéra Jürgena Kloppa nebo přednášky na univerzitě v Bayreuthu. V textu se věnuje i budoucí roli Číny ve světě nebo americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, jehož byl podle Spiegelu příznivec.

"Strašný večer"

Podle policie střílel ve středu kolem 22:00 SEČ nejprve v centru města v baru Midnight shisha bar. Jde o podnik, kam lidé chodí kouřit vodní dýmky. Svědci podle serveru BBC slyšeli asi dvanáct výstřelů. Z místa činu odjelo auto tmavé barvy, informovala policie. 

Další útok se stal asi o dva a půl kilometru dál v podniku Arena Bar & Cafe ve čtvrti Kesselstadt, rovněž šlo o bar s vodními dýmkami. 

Zastřeleno bylo devět lidí ve věku 21 až 44 let. Všichni měli podle německého nejvyššího státního zástupce Petera Franka migrační kořeny. Pět z nich bylo podle Ankary občany Turecka. Muslimská sdružení v Německu už vyzvala k solidaritě s muslimy.

Migrační kořeny má podle agentury DPA také většina zraněných. Celkem je jich podle Franka šest, jeden z nich byl zraněn velmi těžce.

"Byl to strašný večer, … smutné vzpomínky nám na něj zůstanou ještě dlouho," řekl Claus Kaminsky, starosta Hanau, přibližně stotisícového města, které leží ve spolkové zemi Hesensko, zhruba dvacet kilometrů východně od Frankfurtu nad Mohanem.

Policie široké okolí míst, kde se útoky staly, uzavřela. Na místo přijely i posily ze sousedního Bavorska. Město Hanau leží asi 20 kilometrů na východ od Frankfurtu nad Mohanem a má okolo 100 tisíc obyvatel. Hesenská policie zřídila zvláštní webovou stránku, na které mohou případní svědci sdílet informace.

 

Právě se děje

Další zprávy