Ankara/Damašek - Při přeshraničních střetech mezi ozbrojenci z hnutí Islámský stát a tureckou armádou přišel ve čtvrtek o život jeden voják a další dva utrpěli zranění.
Střely byly vypáleny z blíže neupřesněného místa v Sýrii a zasáhly vojáky u tureckého města Kilis, informovaly zahraniční agentury s odvoláním na televizní stanici CNN Türk. Armáda střelbu na radikály opětovala. Turecko v souvislosti se sílící aktivitou radikálů u hranic podle amerických činitelů povolilo starty letadel spojenců z strategického letiště na svém území.
Podle tureckého deníku Hürriyet byl čtvrteční střet první podobnou přestřelkou mezi bojovníky z hnutí Islámský stát a tureckou armádou. Útočilo prý pět ozbrojenců, jeden z nich přišel o život. Armáda zasáhla i tři vozidla islamistů.
"Turečtí vojáci opětovali palbu poté, co došlo ke střelbě ze syrské strany hranice, z oblasti, kde se pohybují radikálové z hnutí Islámský stát," citovala agentura Reuters nejmenovaného tureckého představitele. Do přestřelky se na turecké straně zapojily nejméně čtyři tanky. Armáda prý vyslala do oblasti i stíhačky.
Turecko sdílí se Sýrii 900 kilometrů dlouhou hranici, násilností v jejím okolí v posledních dnech přibylo. V pondělí zaútočil sebevražedný útočník nejspíš napojený na Islámský stát v kulturním centru ve městě Suruç, ležícím zhruba deset kilometrů od syrského pohraničního města Kobani. Usmrtil 32 převážně mladých lidí a dalších 100 zranil.
Turecká armáda kvůli incidentům posílila ostrahu hranic. Asi polovina tureckých obrněných vozidel, která mají chránit veškeré hraniční oblasti země, byla nyní nasazena právě u Sýrie. Do budoucna Turci plánují vystavět v hraniční oblasti nový plot, příkop a region monitorovat pomocí průzkumných balónů i bezpilotních letounů.
Turecko podle čtvrtečního vyjádření nejmenovaných amerických představitelů povolilo Spojeným státům používání letecké základny Incirlik ležící poblíž města Adana nedaleko syrské hranice k náletům na pozice IS.
Washington o využití této základny usiloval již několik měsíců, Ankara však byla dosud proti. K tomuto povolení podle zdrojů blízkých Bílému domu napomohl pondělní telefonát Baracka Obamy s jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem.