Při zásahu v Bruselu byli zraněni čtyři policisté, jeden útočník je mrtvý, další unikají

Zahraničí Simone Radačičová ČTK Zahraničí, Simone Radačičová, Silvie Housková, ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2016 21:37
Při policejní akci v Bruselu byli zraněni čtyři policisté, kteří v souvislosti s loňskými teroristickými atentáty v Paříži prohledávali dům na jižním předměstí Forest. Nejméně dva útočníci policii utíkali. Jednoho z nich policisté zabili, jeden nebo více dalších stále unikají. Policie čtvrť uzavřela a pokouší se i druhého muže dopadnout. Podle belgické televize zásah kolem 20:00 SEČ skončil.
Fotografie ze zásahu v Bruselu.
Fotografie ze zásahu v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Belgičtí a francouzští policisté zasahují na předměstí Bruselu od přibližně 15:00 SEČ proti jednomu nebo více ozbrojencům. Ti odpoledne nečekaně spustili palbu, když policisté přišli do jednoho bytu v rámci vyšetřování loňských teroristických atentátů v Paříži.

Počet útočníků není známý, nejméně však byli dva. Jednoho z nich policie na útěku dopadla a zabila, uvedla po sedmé hodině večer belgická média. Další stále unikají.

"Ve středu se sejde bezpečnostní rada státu," uvedl belgický premiér Charles Michel. Ta přitom po zásahu v Molenbeeku v listopadu loňského roku zvýšila stupeň bezprostředního ohrožení teroristického útoku v Bruselu na nejvyšší, čtvrtý stupeň. Michel na večerní tiskové konferenci ale nepotvrdil, jestli jsou někteří podezřelí stále na útěku, uvedl jen, že operace policie pokračuje.

Policie čtvrť odpoledne uzavřela a místní obyvatele vyzvala, aby nevycházeli a nezveřejňovali na sociálních sítích fotografie nebo videa z místa incidentu, které se nachází v ulici du Dries na předměstí Forest. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že přítomni jsou i francouzští policisté.

Podle belgické televize zásah skončil kolem 20:00 SEČ a lidé z určitých částí se po ověření totožnosti mohli začít vracet domů; obnoven byl i provoz hromadné dopravy v místě. Ještě v úterý večer se sejde bezpečnostní rada státu.

Zásahu se účastnili i Francouzi

Speciální policejní jednotka odpoledne vkročila do bytu, který byl pronajatý na falešné jméno. Domnívala se, že je prázdný. Neznámí útočníci ale spustili střelbu a zranili dva policisty. Později došlo k dalším přestřelkám, během kterých byli zraněni další dva policisté.

První střelba vypukla před 15:00 SEČ, druhá kolem 15:20 SEČ, třetí kolem 16:45 SEČ a poslední kolem 18:10. Poslední střelba byla údajně policejním zásahem u domu na volném prostranství, kde se nacházela hledaná osoba. Podle belgického tisku ji lokalizoval přivolaný vrtulník a na místo policisté vyslali také psa vybaveného kamerou.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že se zásahu v Bruselu účastnila i francouzská policie. "Bylo to v rámci razie. Tým složený z belgických a francouzských policistů zasáhl a dostal se pod palbu z těžkých zbraní," řekl Cazeneuve.

Server Sudinfo.be napsal, že na policisty stříleli muži ozbrojení automatickými puškami. Další belgická média ale doplňují, že prozatím není známo, zda opravdu použili přímo kalašnikov, jak se spekuluje.

V uzavřeném obvodu se nacházejí dvě školy a jesle. Podle místního starosty jsou děti zavřené uvnitř a budovy střeží policie. Z jedné školy už policisté děti evakuovali. Radnice zřídila kontaktní místo pro rodiče a také zvláštní telefonní linku.

V souvislosti s Paříží už Belgie zatkla 11 lidí

Belgická policie stále pátrá po podezřelých v souvislosti s teroristickými atentáty ve francouzské metropoli, při kterých zahynulo 130 lidí. Vyšetřování ukázalo, že tyto útoky byly z velké části připraveny a koordinovány z Bruselu.

K dnešnímu dni bylo v Belgii obviněno celkem 11 osob. Osm z těchto obviněných je stále ve vazbě. Klíčový podezřelý Salah Abdeslam a jeho známý Mohamed Abrini, oba z bruselské čtvrti Molenbeek, nebyli dosud zadrženi, doplňuje belgický server Le Soir. Aktuální operace ale s Abdeslamem nesouvisí, uvedla francouzská policie.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy