Při zásahu v Bruselu byli zraněni čtyři policisté, jeden útočník je mrtvý, další unikají

Zahraničí Simone Radačičová ČTK Zahraničí, Simone Radačičová, Silvie Housková, ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2016 21:37
Při policejní akci v Bruselu byli zraněni čtyři policisté, kteří v souvislosti s loňskými teroristickými atentáty v Paříži prohledávali dům na jižním předměstí Forest. Nejméně dva útočníci policii utíkali. Jednoho z nich policisté zabili, jeden nebo více dalších stále unikají. Policie čtvrť uzavřela a pokouší se i druhého muže dopadnout. Podle belgické televize zásah kolem 20:00 SEČ skončil.
Fotografie ze zásahu v Bruselu.
Fotografie ze zásahu v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Belgičtí a francouzští policisté zasahují na předměstí Bruselu od přibližně 15:00 SEČ proti jednomu nebo více ozbrojencům. Ti odpoledne nečekaně spustili palbu, když policisté přišli do jednoho bytu v rámci vyšetřování loňských teroristických atentátů v Paříži.

Počet útočníků není známý, nejméně však byli dva. Jednoho z nich policie na útěku dopadla a zabila, uvedla po sedmé hodině večer belgická média. Další stále unikají.

"Ve středu se sejde bezpečnostní rada státu," uvedl belgický premiér Charles Michel. Ta přitom po zásahu v Molenbeeku v listopadu loňského roku zvýšila stupeň bezprostředního ohrožení teroristického útoku v Bruselu na nejvyšší, čtvrtý stupeň. Michel na večerní tiskové konferenci ale nepotvrdil, jestli jsou někteří podezřelí stále na útěku, uvedl jen, že operace policie pokračuje.

Policie čtvrť odpoledne uzavřela a místní obyvatele vyzvala, aby nevycházeli a nezveřejňovali na sociálních sítích fotografie nebo videa z místa incidentu, které se nachází v ulici du Dries na předměstí Forest. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že přítomni jsou i francouzští policisté.

Podle belgické televize zásah skončil kolem 20:00 SEČ a lidé z určitých částí se po ověření totožnosti mohli začít vracet domů; obnoven byl i provoz hromadné dopravy v místě. Ještě v úterý večer se sejde bezpečnostní rada státu.

Zásahu se účastnili i Francouzi

Speciální policejní jednotka odpoledne vkročila do bytu, který byl pronajatý na falešné jméno. Domnívala se, že je prázdný. Neznámí útočníci ale spustili střelbu a zranili dva policisty. Později došlo k dalším přestřelkám, během kterých byli zraněni další dva policisté.

První střelba vypukla před 15:00 SEČ, druhá kolem 15:20 SEČ, třetí kolem 16:45 SEČ a poslední kolem 18:10. Poslední střelba byla údajně policejním zásahem u domu na volném prostranství, kde se nacházela hledaná osoba. Podle belgického tisku ji lokalizoval přivolaný vrtulník a na místo policisté vyslali také psa vybaveného kamerou.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl, že se zásahu v Bruselu účastnila i francouzská policie. "Bylo to v rámci razie. Tým složený z belgických a francouzských policistů zasáhl a dostal se pod palbu z těžkých zbraní," řekl Cazeneuve.

Server Sudinfo.be napsal, že na policisty stříleli muži ozbrojení automatickými puškami. Další belgická média ale doplňují, že prozatím není známo, zda opravdu použili přímo kalašnikov, jak se spekuluje.

V uzavřeném obvodu se nacházejí dvě školy a jesle. Podle místního starosty jsou děti zavřené uvnitř a budovy střeží policie. Z jedné školy už policisté děti evakuovali. Radnice zřídila kontaktní místo pro rodiče a také zvláštní telefonní linku.

V souvislosti s Paříží už Belgie zatkla 11 lidí

Belgická policie stále pátrá po podezřelých v souvislosti s teroristickými atentáty ve francouzské metropoli, při kterých zahynulo 130 lidí. Vyšetřování ukázalo, že tyto útoky byly z velké části připraveny a koordinovány z Bruselu.

K dnešnímu dni bylo v Belgii obviněno celkem 11 osob. Osm z těchto obviněných je stále ve vazbě. Klíčový podezřelý Salah Abdeslam a jeho známý Mohamed Abrini, oba z bruselské čtvrti Molenbeek, nebyli dosud zadrženi, doplňuje belgický server Le Soir. Aktuální operace ale s Abdeslamem nesouvisí, uvedla francouzská policie.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy