Domovní prohlídky kvůli terorismu nejsou nezákonné, potvrdila francouzská ústavní rada

ČTK ČTK
19. 2. 2016 18:00
Po loňských teroristických útocích v Paříži platí ve Francii stále výjimečný stav, v rámci něhož má police právo dělat domovní prohlídky u osob podezřelých z terorismu. Potvrdila to francouzská ústavní rada. Liga pro lidská práva žádala, aby domovní prohlídku musel předem schválit soudce, aby nedocházelo k porušování svobody obyvatelstva, to však ústavní rada odmítla s odvoláním na přetrvávající nebezpečí terorismu. Policie má také právo nařídit osobám domácí vězení či zabavit i legálně drženou zbraň.
Francouzská policie, ilustrační foto
Francouzská policie, ilustrační foto | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská ústavní rada v pátek rozhodla, že bezpečnostní složky neporušují zákon, když nařizují domovní prohlídky v rámci výjimečného stavu, který byl vyhlášen po listopadových teroristických útocích v Paříži. Odmítla tak žádost francouzské Ligy pro lidská práva (LDH), aby domovní prohlídky u podezřelých osob předem posuzoval soudce. Informují o tom tamní média.

Podobné razie, stejně jako zákazy schůzí a další opatření, podle LDH vážně poškozují některé základní svobody garantované ústavou. Ohroženo je především právo obyvatel na ochranu soukromého života a jejich právo na kolektivní vyjadřování myšlenek a názorů, uvedla LDH.

Ústavní rada, která je francouzskou obdobou ústavního soudu a dohlíží hlavně na to, zda zákony neodporují ústavě, ale dospěla k závěru, že současná praxe neporušuje svobody jednotlivců ve smyslu příslušného článku francouzské ústavy.

Rada již dříve odmítla stížnost ochránců lidských práv na to, že úřady nařizují v rámci výjimečného stavu domácí vězení stovkám podezřelých osob. Policie například nyní smí zabavovat i legálně držené zbraně.

LDH minulý měsíc také požádala nejvyšší právní autoritu v zemi, aby se výjimečný stav zrušil, nebo alespoň omezil. Ústavní rada to ale odmítla s odůvodněním, že bezprostřední ohrožení, které ospravedlňuje výjimečný stav, nezmizelo.

Francouzský parlament začátkem týdne přes veškerou kritiku schválil prodloužení výjimečného stavu v zemi o tři měsíce, jak o to požádala vláda. Opatření, které je trnem v oku i vedení Rady Evropy, mělo skončit 26. února. Vláda prodloužení zdůvodnila tím, že v zemi stále hrozí podobné atentáty jako loni v listopadu, kdy džihádisté povraždili v Paříži 130 lidí a dalších nejméně 350 zranili.

 

Právě se děje

Další zprávy