Na pitky zvané botellón, které se odehrávají na volných prostranstvích a zejména v parcích, se mládež v asi 20 městech svolávala e-maily nebo sms zprávami.
Tento druh zábavy je reakcí na drahotu v barech a restauracích, jejichž účty si mladí nemohou dovolit, a proto se shromažďují na lavičkách a konzumují nápoje levněji nakoupené v samoobsluhách.
Jde o stále se rozšiřující jev, kterému se městské úřady více či méně úspěšně snaží zabránit vyhláškami zakazujícími konzumaci alkoholu na veřejnosti.
Výtržnosti v Barceloně
V Barceloně pořádková policie zadržela 54 mladých výtržníků a 68 lidí utrpělo lehká zranění při střetech bujaře slavící mládeže s bezpečnostními silami, sdělila španělská agentura EFE. Mezi zraněnými je údajně 37 policistů.
Násilnosti se zde rozpoutaly po půlnoci, když mládež zaútočila láhvemi a plechovkami na policisty, kteří odpověděli obušky a střelbou gumových projektilů.
Hasiči byli přivoláni k asi 50 požárům - většinou hořely popelnice, které pijáci zapalovali v ulicích. Řádící davy také rozbíjely výlohy obchodů a několik obchodů vyplenily.
V historickém univerzitním městě Salamanca bylo při oslavách nad ránem zadrženo 15 osob a 12 utrpělo lehká zranění.
Stížnosti na botellóny
Kvůli každoročním stížnostem na nadměrný hluk, haldy odpadků v centrech měst a časté potyčky mezi opilci zakázalo bottelóny osm ze 17 španělských autonomních oblastí.
V Madridu kupříkladu za pití na ulici hrozí od roku 2002 pokuta až 365 dolarů a od pátku zde na situaci v centru dohlížely policejní kordony.
V Seville, Valladolidu a Granadě byla pitka povolena na vyhrazených místech. Právě v Granadě byla také zaznamenána rekordní účast 25 000 mladých lidí.