Bělehrad - Zatčení bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče nebude tak snadné jako zadržení Radovana Karadžiče. Podle srbského žalobce pro válečné zločiny Vladimira Vukčeviče má Mladič tělesné strážce, kteří jsou připraveni bránit jej se zbraní v ruce.
Vukčeviče, který údajně čerpal z informací srbské bezpečnostní služby, citoval srbský list Blic.
Jde o další ze spekulací, které se objevují v posledních týdnech v srbských médiích. Ta předpokládají, že se srbské bezpečnostní jednotky v nejbližší době pokusí Mladiče zatknout.
Generála Ratka Mladiče stíhá kvůli obvinění z válečných zločinů Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY). EU stanovila jeho zadržení společně s vydáním Radovana Karadžiče a Gorana Hadžiče do Haagu jako jedny z hlavních podmínek pro vstup Srbska do Unie, o nějž usiluje tamní prozápadní vláda.
Čtěte také: Analýza: Nejsilnější srbská strana je řízena z Haagu
Radovan Karadžič byl zadržen v červenci na předměstí Bělehradu, kde žil pod změněnou identitou.
Vzdát se nehodlá
Podle srbských tajných služeb Mladič nežije pod tajnou identitou.
A podle žalobce Vukčeviče může být zatčení Mladiče "extrémně nebezpečné". "Mnoho Mladičových osobních strážců se nebude rozpakovat použít zbraně," cituje deník Blic Vukčeviče. "To je důvodem toho, proč je jeho zatčení mnohem těžší než v případě Karadžiče," dodal s tím, že podle informací tajných služeb se Mladič nehodlá vzdát.
Jeho zadržení navíc může komplikovat fakt, že se v bezpečnostních složkách nejspíše ztratila některá důležitá data ze složky případu Mladič. Deník Blic tvrdí, že Mladič má své spolupracovníky přímo uvnitř tajných služeb.
Vysoce postavení činitelé navíc mají určité obavy, že zatčení může vyvolat v Srbsku protesty. Mnozí srbští radikálové Mladiče vnímají jako hrdinu.
Mladič má být podle obvinění mimo jiné odpovědný za masakr v muslimské enklávě Srebrenica, při kterém v roce 1995 zahynulo přibližně 8000 muslimských mužů.
Srbská média rovněž v pátek uvedla, že dosavadní dostupné informace naznačují, že další z hledaných - Goran Hadžič - pobývá mimo Srbsko.