Islámábád - Katastrofální a svým rozsahem výjimečné povodně v Pákistánu si berou další životy, když se k postiženým nedostává včas pomoc.
Podle místních zdrojů na severozápadě v izolovaných oblastech, kam se nedostává pomoc ani z vrtulníků, zamřely už stovky lidí hladem. Mezi nimi mnoho dětí.
Rodinám v regionu, odříznutém od okolního světa, údajně dochází kukuřice a ocitají se bez jídla.
Podle dosavadních odhadů postihla katastrofa 20 milionů z celkového počtu zhruba 170 milionů obyvatel Pákistánu. Voda zalila území o rozloze přibližně 160 000 kilometrů čtverečních, což je zhruba pětina státu.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun Pákistán o víkendu navštívil a prohlásil, že něco tak strašného ještě nikdy v životě neviděl.
V jižních provinciích Sindh a Balúčistán lidé začali protestovat. Blokovali hlavní dálnici, spojující sever a jih země. Pomoc se k nim prý dostává v malé míře a pozdě.
"Házejí nám bedny s jídlem jako psům. Lidé se o to perou," řekl agentuře AP Kalu Mangiani, jeden z protestujících.
Zničena byla velká část úrody a zásob jídla. Záchranáři se snaží lidem, kterým hrozí vyhladovění, dodat alespoň mouku, kuchyňský olej a rýži.
OSN požádala všechny země o pomoc v hodnotě téměř půl miliardy dolarů pro Pákistán, zatím se sešly necelé dvě třetiny této sumy.
Pákistánské armádě pomáhají na místě se svými vrtulníky také američtí vojáci.
Povodně v Pákistánu jsou nejhorší na světě od poloviny sedmdesátých let, kdy srovnatelná tragédie zasáhla Vietnam a Čínu.
Statisíce Pákistánců prchají ze zatopených měst a vesnic.
Obětí je zatím hlášeno zhruba šestnáct stovek, konečné číslo ale zřejmě bude mnohem vyšší. Začínají se šířit epidemie nemoci, včetně cholery.