Nejhorší záplavy světa postihly v Pákistánu 14 milionů

Zahraničí Zahraničí
11. 8. 2010 11:30
Jde zřejmě o nejhorší záplavy na světě od 70. let minulého století
Foto: Reuters

Islámábád - Silné monzunové deště a rozvodněné řeky způsobily v Pákistánu katastrofu nepředstavitelných rozměrů.

Podle vládních odhadů záplavy postihly už 14 milionů Pákistánců, které voda vyhnala nebo jim zničila domy. Tedy každého dvanáctého obyvatele země se záplavy dotkly osobně.

Zahynulo zatím přes 1500 lidí, ale konečné číslo zřejmě bude vyšší. Na útěku jsou obyvatelé čtvrtmilionového města Muzaffargarh, na které se řítí vodní zkáza. Záplavy teprve dorazily do jižní provincie Sindh.

Jde zřejmě o nejkatastrofálnější záplavy ve světě od sedmdesátých let minulého století, kdy si desetitisíce životů vyžádala voda ve Vietnamu (1971) a Číně (1975).

V Pandžábu, který je zemědělský nejúrodnější pákistánskou oblastí, napáchala voda obrovské hospodářské škody a zničila úrodu.

Mezinárodní měnový fond v první analýze upozornil, že na obnovu infrastruktury, včetně zničených silnic a stržených mostů, bude třeba miliardy dolarů. Očekávaný hospodářský růst ve výši 4,5 procent na tento rok se tak nedostaví.

Na záchraně lidí a pomoci se podílí hlavně armáda, ale do mnoha oblastí se zatím nedostala. Na severozápadě země se snaží pomoc organizovat pákistánská odnož hnutí Taliban, která už vyzvala vládu, aby nepřijímala pomoc od západních zemí.

Evakuovaní Pákistánci v americkém vrtulníku.
Evakuovaní Pákistánci v americkém vrtulníku. | Foto: Reuters

"Západní pomoc skončí v rukou zkorumpovaných úředníků a nedostane se k těm, kteří ji potřebují," uvedl mluvčí Talibanu Azám Tarík.

Spojené státy americké poskytly Pákistánu pomoc ve výši 55 milionů dolarů a armádě poslaly na pomoc záchranné vrtulníky.

Podle agentury Reuters se Washington obává, že Taliban a vůbec islamisté by díky katastrofě mohli v zemi zesílit, protože se podílejí na pomoci postiženým a leckde jsou akceschopnější než vláda.

Kritika se v Pákistánu snáší především na hlavu prezidenta Asífa Alího Zardárího. I přes kritickou situaci v zemi nepřerušil oficiální návštěvu Francie a Velké Británie, domů se vrátil až tento týden.


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy