Přežije Afghánistán rok 2014? Rozhoduje se v Bonnu

Václav Viták
5. 12. 2011 10:18
Na setkání, které má zajistit budoucnost Afghánistánu, chybí klíčový hráč: Pákistán
Afghánský prezident Hámid Karzáí.
Afghánský prezident Hámid Karzáí. | Foto: Reuters

Bonn - Předání dohledu nad bezpečností v Afghánistánu tamní vládě a jejím ozbrojeným silám, pokračování finanční pomoci Kábulu a otázka usmíření s Tálibánem, to jsou hlavní témata, o nichž se jedná v německém Bonnu.

Na konferenci, přezdívané Bonn II, se má během pondělka rozhodnout, jak bude vypadat Afghánistán po roce 2014. Přijel na ni afghánský prezident Hamíd Karzáí a vysocí představitelé z dalších 90 zemí.

Mluvit se bude hlavně o tom, co se stane, až zemi opustí mezinárodní jednotky. 

K už tak nelehké agendě navíc přibyl ještě jeden bod: neúčast Pákistánu. Klíčový hráč v regionu, který je pro mírové urovnání v Afghánistánu stěžejní, se rozhodl bojkotovat bonnskou konferenci kvůli smrti svých 24 vojáků, které zabily minulou sobotu jednotky NATO, protože se mylně domnívaly, že se jedná o povstalce.

Konference teprve začíná, přesto ji už teď mnozí kritizují jako zcela zbytečnou.

Kritika vlastně trvá už deset let. Tehdy, krátce po pádu Tálibánu v důsledku Američany vedené invaze do Afghánistánu, se taktéž v Bonnu sešla skupina významných afghánských politiků a vytvořila přechodnou vládu.

Členové islamistické tálibánské vlády však nebyli k těmto jednáním přizváni, což podle mnohých analytiků vedlo k novému a stále trvajícímu povstání Tálibánu.

Mračna nad Bonnem II

Experti ostře kritizují rozhodnutí pořádat v Bonnu další velkou konferenci o Afghánistánu s odůvodněním, že na mezinárodním fóru se jedná o této zemi téměř každý rok, aniž by se politici dokázali dohodnout na něčem podstatném.

Ani současná jednání podle nich nedospějí k žádným důležitým závěrům. Skutečnost, že se ji Islámábád rozhodl - navzdory snaze Washingtonu a Kábulu přesvědčit ho, aby změnil názor - bojkotovat, tuto pravděpodobnost ještě zvýšila.

Existuje navíc podezření, že Pákistán pouze využil sobotního leteckého útoku NATO na své vojenské stanoviště jako záminky, aby se vyhnul téměř jistému nebezpečí, že bude v Bonnu ostře kritizován za svou obojakou politiku k Afghánistánu a Tálibánu.

Na pákistánském území každopádně našlo útočiště mnoho afghánských povstalců a neúčast Pákistánu v Bonnu zásadně ztíží možnost jednat s Tálibánem o mírovém urovnání.

Rakve s pákistánskými vojáky zabitými při útoku NATO.
Rakve s pákistánskými vojáky zabitými při útoku NATO. | Foto: Reuters

Prezident Karzáí opakovaně upozorňuje Spojené státy, že pokud míní svůj boj s terorismem vážně, musejí se zaměřit na Pákistán.

Právě to ale vedlo k výraznému zhoršení vztahů mezi Kábulem a Islámábádem a je zjevně dalším důvodem, proč pákistánská vláda odmítla poslat do Bonnu své zástupce.

Západ přitom doufal, že Pákistán by mohl přivést Tálibán, který má zřejmě své tajné ústředí právě v této zemi, k jednacímu stolu, což by výrazně zvýšilo naději na vyřešení konfliktu v Afghánistánu po roce 2014.

Kde vzít peníze?

Podle zprávy OSN došlo v prvních osmi měsících letošního roku v Afghánistánu průměrně k 2108 ozbrojeným incidentům měsíčně, což znamená - ve srovnání se stejným obdobím loňského roku - nárůst o 39 procent.  

Počet zraněných nebo padlých vojáků mezinárodních sil je letos naopak nižší. To však souvisí s tím, že povstalci se při svých útocích zaměřují nejen na vojáky NATO, ale stále více na afghánské představitele a civilisty, kteří ohrožují jejich politické zájmy.

V Bonnu se ale budou řešit i peníze.

Kábul bude po roce 2014 potřebovat nadále finanční podporu ve výši 10 miliard dolarů ročně, a to nejméně do roku 2024, jak řekl prezident Karzáí vpředvečer konference v Německu.

Šedesát procent z této částky by mělo přitom padnout na potřeby afghánské policie a armády, která převezme dohled nad bezpečnostní situací v zemi.

Spojené státy už ale daly jasně najevo, že nehodlají poskytovat každoročně zmíněných deset miliard samy.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle každopádně v pondělí ujišťoval, že Západ Afghánistán určitě neopustí. "Nesmíme opakovat historické chyby," řekl Westerwelle delegátům. "Nezapomeneme po roce 2014 na Afghánistán. Budeme se dál angažovat."

 

Právě se děje

Další zprávy