Prezidentský kandidát Bush chce vyslat americké vojáky do Iráku

ČTK ČTK
18. 11. 2015 21:36
Washington stáhl pozemní síly z Iráku v roce 2011 a spojenci v čele s USA v současnosti spoléhají takřka výhradně na letecké údery. Jeb Bush ve středu před uniformovanými studenty vojenské školy v Charlestonu prohlásil, že teroristé vyhlásili západnímu světu válku a jedinou možností je porazit je za pomoci pozemních operací. Proto je pro vyslání amerických vojáků do Iráku.
Jeb Bush.
Jeb Bush. | Foto: Reuters

Washington - Republikánský kandidát na prezidenta Jeb Bush ve středu vyzval k vyslání amerických pozemních jednotek do Iráku k operacím proti Islámskému státu (IS). V projevu na téma americké národní bezpečnosti takto reagoval na páteční pařížské útoky. Zároveň prohlásil, že by měla zůstat v provozu kritizovaná věznice na základně Guantánamo.

"Spojené státy, v součinnosti s našimi spojenci z NATO a dalšími arabskými partnery, budou muset zvýšit přítomnost (svých jednotek) na zemi," pronesl bratr bývalého prezidenta George Bushe, který z úřadu odcházel kritizován právě kvůli konfliktu v Iráku, kam vyslal desetitisíce vojáků.

Jeb Bush ve středu před uniformovanými studenty vojenské školy v Charlestonu prohlásil, že teroristé vyhlásili západnímu světu válku a jedinou možností je porazit je za pomoci pozemních operací.

Washington stáhl pozemní síly z Iráku v roce 2011 a spojenci v čele s USA v současnosti spoléhají takřka výhradně na letecké údery.

Podle agentury Reuters se Bush projevem pokusil zaujmout roli silného vůdce a přiblížit se k dosud nejúspěšnějším účastníkům kampaně k republikánským primárkám, miliardáři Donaldu Trumpovi a neurochirurgovi Benu Carsonovi, za nimiž v průzkumech zaostává.

Průzkum agentury Ipsos provedený po pátečních atentátech v Paříži zjistil, že téměř tři čtvrtiny Američanů jsou proti vyslání pozemních sil do Sýrie či Iráku.

Bush se dotkl rovněž dalšího kontroverzního tématu, když uvedl, že věznice na Guantánamu by měla dále sloužit svému účelu. Současný prezident Barack Obama se dlouhodobě pokouší kritizované zařízení, kde je v současnosti 107 osob spojovaných s terorismem, uzavřít, nedaří se mu však najít umístění pro zbylé vězně.

Bush vyvolal po pařížských útocích debatu již víkendovým vyjádřením v médiích, že by USA měly zvláště chránit syrské křesťany. Obama později upřednostňování vyznavačů jednoho náboženství při přijímání uprchlíků odsoudil.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

Další zprávy