Prezidenta Pobřeží slonoviny zajali Francouzi

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 4. 2011 17:18
Francouzské speciální síly Laurenta Gbagbu předaly vůdcům opozice
Laurent Gbagbo
Laurent Gbagbo | Foto: Reuters

Abidžan - Obléhání samozvaného prezidenta Pobřeží slonoviny Laurenta Gbagby, který se zabarikádoval ve vládní vile, skončilo.

Francouzští vojáci se po dnech bojů v okolí rezidence dostali do objektu, prezidenta zajali a následně vydali do rukou sil řádně zvoleného prezidenta Alassana Ouattary.

Outtara vyhráv loňské prezidentské volby, jeho mandát uznalo i mezinárodní společenství. Nyní vyzývá národ ke klidu a zastavení bojů.

"Gbagbo byl zatčen francouzskými speciálními jednotkami ve své rezidenci. Vojáci ho předali opozičním vůdcům," citovala agentura Reuters mluvčího francouzského prezidenta Toussainta Alaina.

Zvláštní vyslanec OSN Youssouf Bamba pro AFP poznamenal, že je Gbagbo živ a zdráv. Se svou ženou a synem je v hotelu Golf - tedy v místě, kde si jeho protivník Ouattar vybudoval velitelství. Hotel i jeho okolí střeží mírové jendotky OSN.  

Na francouzskou akci už reagovali Britové. Ministr zahraničí William Hague vystoupil na zvláštní tiskové konferenci, kde zdůraznil, že musí být s Gbagbou jednáno s respektem a musí být uspořádán řádný soudní proces.

Mluvčí operace mírových jednotek OSN v Pobřeží Slonoviny Hamadoun Toure o zatčení nemá žádné podrobnější informace. "Zrovna nám volaly zdroje blízké prezidentu Outtarovi a informovaly nás o Gbagbově zatčení. Neznáme souvislosti, nevíme nic bližšího, ani to, kdo vlastně Gbagbu zatknul," řekl Toure agentuře Reuters.

Svět má jasno od prosince

Zatčení Gbagy předcházel útok francouzských tanků a vrtulníků mírových sil OSN na pozice Gbagbových jednotek v největším městě Pobřeží slonoviny Abidžanu, kde se politik ukrýval. 

Síly spojených národů podle mluvčího přikročily k ofenzívě, protože Gbagbovi vojáci ohrožovali civilní obyvatelstvo.

Spor o prezidentský úřad zmítá Pobřežím slonoviny od konce minulého roku. Druhého prosince deklarovala volební komise jako vítěze voleb Alassanea Ouattara.

Hned druhý den ale ústavní soud výsledek voleb změnil a uznal jako vítěze Laurenta Gbagba. Mezinárodní společenství nicméně verdikt ústavního soudu neuznalo, což vedlo k vypuknutí ozbrojeného konfliktu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy