reklama
 
 

V Pobřeží slonoviny se množí masakry civilistů

8. 4. 2011 18:08
Zástupci OSN našli dalších sto těl. Boje v Abidžanu se zřejmě chýlí ke konci

Abidžan - Mírové jednotky Organizace spojených národů našly za uplynulých 24 hodin na západě Pobřeží slonoviny dalších sto těl. Informoval o tom Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Čtyřicet zavražděných civilistů bylo objeveno u města Duékoue, kde již dříve bylo  nalezeno 229 těl.

Dalších šedesát mrtvol našly síly OSN ve městě Guiglo. Některé z obětí byly upáleny zaživa, jiné vhozeny do studně.

Podle mluvčího úřadu Ruperta Colvila se může jednat o oběti etnického násilí, které mohou mít na svědomí liberijští žoldáci. Nejedná se totiž pouze o občany Pobřeží slonoviny, ale i jiných západoafrických zemí.

Ozbrojenci, pocházející převážně z Libérie, byli podle všeho najímáni oběma stranami. Masakry tak mohou mít paradoxně na svědomí ozbrojenci bojující na straně Allasaneho Ouattary podporovaní OSN i francouzskou armádou.

Jednotky politika, kterého mezinárodní společenství uznává za legitimního vítěze listopadových prezidentských voleb, ale něco podobného odmítají a z hrůzných činů obviňují druhou stranu. Ta se ale od masakrů rovněž distancuje.

Ouattarovy vojáky už podle agentury AFO obvinilo z vyvražďování civilistů několik humanitárních organizací. Měli se ho dopustit během rychlého postupu na sever. Pravděpodobný budoucí prezident Pobřeží slonoviny slíbil, že všechny incidenty prošetří.

O vítězi už je rozhodnuto

Gbagovy síly už se třetí den soustředí v podstatě jen na ochranu bunkru svého vůdce a jejich porážka je na spadnutí. Podle očitých svědků citovaných agenturou AFP byl v pátek v okolí prezidentské rezidence klid.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero prohlásil, že již nastala fáze "po Gbagbovi", tedy v podstatě označil boj o moc nad Pobřežím slonoviny za rozhodnutý. Ministr zahraničí Alain Juppé podle Valera telefonoval s Ouattarou. Podrobnosti však mluvčí nesdělil.

V souvislosti s nárůstem násilí vyzvaly světové humanitární agentury k otevření humanitárních cest do Pobřeží slonoviny. Mise OSN informovala, že rozdala v Duékoue tisícům lidí potraviny na šest dní.

Evropská unie už podle BBC oznámila, že je ochotna uvažovat o  Ouattarově žádosti o zmírnění sankcí.

Svět měl jasno už v prosinci

Spor o prezidentský úřad zmítá Pobřežím slonoviny od konce minulého roku. Druhého prosince deklarovala volební komise jako vítěze voleb Alassanea Ouattaru. Hned druhý den ale ústavní soud výsledek voleb změnil a uznal jako vítěze Laurenta Gbagba.

Mezinárodní společenství nicméně verdikt ústavního soudu neuznává, což v zemi vedlo k vypuknutí ozbrojeného konfliktu.

autoři: ČTK, Petr Jemelka | 8. 4. 2011 18:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama