Washington - Barack Obama opět - s trochou nadsázky - přepisuje dějiny americké politiky.
Ve středu se totiž jako první úřadující prezident USA otevřeně postavil za manželství homosexuálních párů. "Myslím si, že páry stejného pohlaví by měly mít možnost uzavřít sňatek," řekl v rozhovoru pro televizi ABC.
Prohlášení přišlo jen pár hodin poté, co obyvatelé Severní Karolíny schválili ústavní dodatek, podle něhož je jediným uznávaným partnerským svazkem manželství mezi mužem a ženou.
Prezident se přitom dosud zdráhal podporu manželství osob stejného pohlaví vyjádřit, a to navzdory tlaku jeho Demokratické strany i viceprezidenta Joea Bidena.
Půl na půl
Obama v minulosti mimo jiné tvrdil, že sice podporuje registrované partnerství, ale coby praktikující křesťan považuje manželství za "posvátný svazek mezi mužem a ženou".
"V určitém bodě jsem ale usoudil, že považuji za důležité dát veřejně najevo, že by podle mě měly mít páry stejného pohlaví možnost uzavřít sňatek," vysvětlil v pořadu Dobré ráno, Ameriko změnu svého postoje.
Nejčerstvější prohlášení mu ale může půl roku před prezidentskými volbami uškodit, shodují se politologové.
Američané jsou totiž v otázce svateb gayů a leseb rozděleni na dvě poloviny. Úterní průzkum Gallupova institutu ukázal, že 50 procent obyvatel USA je pro legalizaci, 48 % něco podobného odmítá.
I zde ovšem dochází k výraznému posunu - před šestnácti lety převažovali odpůrci nad přívrženci poměrem 68 ku 27.
Trochu jako korouhev
Prezidentovo oznámení přivítali především bojovníci za práva homosexuálů. "Myslím, že může lidi dovést ke konsenzu," řekl Yahoo News přední aktivista a někdejší poradce Billa Clintona Richard Socarides. "Nikdo sice nečeká, že z toho udělá ústřední bod svého prezidentování, ale je to důležitá otázka."
Dlouho na sebe nenechala čekat ani reakce republikánů.
Obamův očekávaný soupeř Mitt Romney prohlásil, že na jeho názoru se nic nemění. "Věřím, že manželství je vztah mezi mužem a ženou," řekl novinářům v Oklahoma City. "A tenhle postoj zastávám už od dob, kdy jsem byl guvernérem."
Šéf Republikánské strany Reince Priebus si pro změnu neodpustil jízlivou poznámku, že Obama jen politikaří. "Republikánská strana i náš očekávaný kandidát Mitt Romney mají jasno. Podporujeme zachování manželství mezi jedním mužem a jednou ženou a budeme vzdorovat jakýmkoliv pokusům to změnit," prohlásil.
Konzervativní blog Red State píše, že Obama už několikrát názorově otočil. V roce 1996 byl pro manželství gayů, v roce 1998 nebyl rozhodnut, v roce 2004 nebyl přívržencem sňatků homosexuálů, v dubnu 2008 pro něj bylo manželství posvátným svazkem mezi mužem a ženou, v roce 2010 si na dané téma tvořil názor, nyní je podporuje, vypočítává.
Rozhodnou modré límečky
Názory konzervativních blogerů nemusejí prezidenta až tak zajímat. Důležité bude, jak se k prohlášení postaví voliči ve státech, které jsou pro výsledek klíčové - v Ohiu, Pensylvánii, ale i v Iowě či Nevadě.
"Afroameričané sice obecně podporují sňatky homosexuálů méně než bílí, ale zároveň jsou uneseni samotným Obamou. A na tom se podle mě nic nezmění," míní Paul Allen Beck, profesor politologie na Státní univerzitě v Ohiu.
"Na místech, jako je Ohio, je ale nutné se ptát, jak moc to ovlivní modré límečky," poukazuje Beck na skutečnost, že běloši z dělnické třídy sice mají tendence tíhnout k demokratům, ale podpora homosexuálních svateb by hluboce věřící voliče mohla vehnat do náruče republikánů.
"Pro většinu Američanů to nebude hrát v listopadu podstatnou roli, ale volby vyhrávají a prohrávají detaily, obzvláště v Ohiu," uzavírá.