Tbilisi - Zatímco Češi volili o víkendu nový parlament, Gruzínci hlasovali v mostních volbách, vnímaných ale také trochu jako referendum o prezidentovi Michailu Saakašvilim.
Někteří Gruzínci jej kritizují za způsob, jakým chtěl řešit v srpnu 2008 odtržení Jižní Oseti a Abcházie a dávají mu za vinu krátký ozbrojený konflikt s Ruskem.
První výsledky naznačují, že Saakašvili a jeho strana Sjednocené národní hnutí se nadále těší silné podpoře.
Ačkoliv ještě všechny okrsky nejsou sečteny, kandidáti prezidentovy strany mají navrch.
V metropoli Tbilisi, kde se konaly přímé volby starosty, vedl po sečtení pětiny hlasů Saakašviliho kandidát Gigi Ulava nad opozičním politikem Irakli Alasaniou v poměru 53 ku 22 procentům hlasů.
Alasania je bývalý velvyslanec Gruzie u OSN a tvrdě prezidenta kritizuje. Podle něj Saakašvili zbytečně vyhrotil vztahy s Ruskem a poškodil tak Gruzii.
Celkem má Sjednocené národní hnutí necelé dvě třetiny hlasů, křesťansko-demokratická strana 12 procent a Svaz pro Gruzii 10 procent hlasů.
Volby starosty v Tbilisi jsou neoficiální přípravou na příští prezidentské volby, protože v metropoli žije přibližně čtvrtina z necelých pěti milionů obyvatel Gruzie. A Saakašvilimu v roce 2013 končí druhý mandát, potřetí už kandidovat nemůže.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci (OBSE) vyslala na volby mnoho pozorovatelů, protože hlasování má být jakýmsi testem gruzínské demokracie. Saakašvili je občas i v EU kritizován za autoritářské sklony, snahu ovládnout televizi i rozhlas a za násilné policejní zásahy proti opozičním demonstracím.
OBSE dnes vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že Gruzie v organizaci voleb "dosáhla pokroku, ale některé nedostatky přetrvávají."