Odstřel pomníku z dob SSSR zažehl v Gruzii hněv a odpor

Martin Novák Martin Novák
23. 12. 2009 6:00
Při demolici památníku obětem druhé světové války přišly o život matka s dcerou
Památník ze sovětských časů v Kutaisi se sune k zemi.
Památník ze sovětských časů v Kutaisi se sune k zemi. | Foto: Reuters

Tbilisi - Demolice památníku obětem druhé světové války vyvolala v Gruzii vlnu hněvu a kritiky vůči prezidentovi Michailu Saakašvilimu.

Ten nechal v sobotu odstranit 46 metrů vysoký monument ve městě Kutaisi, 260 kilometrů západně od metropole Tbilisi. V den svých dvaačtyřicátých narozenin.

Památník byl postaven v dobách Sovětského svazu a znázorňuje gruzínského jezdce na koni.

Opozice a další kritici likvidace tvrdí, že prezident nechal pomník odstřelit jako vzdor vůči Rusku, ačkoliv na monumentu prý nebylo nic proruského ani prokomunistického.

Připomínal 300 tisíc Gruzínců, kteří zahynuli ve druhé světové válce, kdy byla Gruzie součástí Sovětského svazu.

Foto: Reuters

Podle oficiální verze má na místě vyrůst nová budova parlamentu. V ní mají v budoucnosti občas zasedat poslanci, aby se posílil význam Kutaisi jako druhého největšího města Gruzie a průmyslového centra.

"Byl to památník, postavený lidem, kteří bojovali za svobodu proti nacismu. Gruzíncům i všem dalším. Pokud na toto zapomínáme, pak jsem národem barbarů s barbarským prezidentem," citovala stanice Rádio Svobodná Evropa šéfku gruzínské opozice, bývalou ministryni zahraničí Salome Zurabišviliovou.

Demolice památníku se odehrála o dva dny dříve oproti původním plánům. S cílem zabránit protestům.

Soukromá demoliční firma ale zřejmě neodhadla sílu výbuchu, takže kusy sousoší dopadly až na dvůr nedalekého domu a tam zabily ženu i její osmiletou dceru.

Příbuzní Evy Fakadzeové a její osmileté dcery u jejich rakví. Matka s dcerou zahynuly při demolici památníku.
Příbuzní Evy Fakadzeové a její osmileté dcery u jejich rakví. Matka s dcerou zahynuly při demolici památníku. | Foto: Reuters

Prezident slíbil pozůstalým kompenzaci a šéfa demoliční firmy nechal zatknout.

Prezidentovi odpůrci se domnívají, že zničení díla souvisí i s odporem hlavy státu vůči autorovi, dvaaosmdesátiletému sochaři Merabu Berdzenišvilimu.

Jedna jeho Socha už se podle internetových stránek Rádia Svobodná Evropě musela odstěhovat z centra Tbilisi poté, co Berdzenišvili prezidenta kritizoval.

Saakašvili se stal prezidentem Gruzie v roce 2003, když v takzvané Revolucí růží Gruzínci svrhli jeho předchůdce, bývalého sovětského ministra zahraničí Eduarda Ševardnadzeho.

Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

V poslední době ale opozice tvrdí, že Saakašvili se sám stává stále autoritativnějším prezidentem a potlačuje kritické názory.

Loni v srpnu dal povel k bombardování Jižní Osetie s cílem znovu dostat tuto odštěpeneckou republiku pod kontrolu Gruzii. Ruská protiofenzíva, která se přenesla i na gruzínské území, však vedla naopak k většímu přimknutí Jižní Osetie k Rusku.

Rusko demolici v Kutaisi označilo za „akt státního vandalismu."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy