Londýn - První džihádisty začal Usmán Radža "uzdravovat" v roce 2009.
Jak uvedla CNN, prvním z klientů nezvyklého probačního programu tohoto celosvětově uznávaného britského trenéra MMA byl Jasín Nassari z Londýna.
Nassari si zrovna odseděl tři roky vězení, když se poprvé potkali. Brita syrského původu zatkla policie na letišti poté, co na jeho přenosném harddisku našla plány na výrobu raket a teroristická videa.
"Myslím, že hned poznal, jak jsme upřímní. Pochopil, že vše děláme pro dobrou věc," popsal setkání v americké televizi Radža.
Vpusťte teroristy do klece
On sám pochází ze stejného prostředí jako většina britských odsouzenců za terorismus. Jeho prarodiče přišli z Pákistánu a usadili se v jedné z mnohých muslimských čtvrtí východního Londýna.
Tvrdí, že měl v minulosti sám namále. Zapletl se s islamisty a nechybělo mnoho, aby odjel bojovat s radikály do Bosny.
Ve své tělocvičně zasvěcené MMA (Mixed Martial Arts) - jednomu z nejrychleji rostoucích bojových sportů dneška - pracuje s problémovou mládeží nejrůznějšího původu. Nápad vzít pod svá křídla také nejradikálnější sympatizanty islámu prý přišel přirozeně.
Radža, sám hluboce věřící muslim, pracoval dlouhá léta pro místní komunitní nadaci. Jak napsal před lety pro list The Guardian, zjistil tam, že vyhnat mladým mužům z hlavy radikální myšlenky se musí "prakticky, nikoliv za pomoci akademických debat".
Efektivní program
Jak to vše vypadá v praxi? Radža se s klienty potká u probačního úředníka. Souhlasí-li bývalý kriminálník, začlení jej do tréninkového programu.
MMA je extrémně tvrdý sport a právě proto prý Radžova metoda funguje. "Je jedno, jaké o sobě máte mínění. Jakmile sem vkročíte, vše je okamžitě zpochybněno," řekl CNN.
S odsouzenými radikály pracuje i mimo "klec", jak se říká v MMA ringu. Představuje jim islám z tolerantního pohledu, oproštěného od propagandy.
Ačkoliv jsou mladí sympatizanti teroristů stále považovaní za nebezpečné a pod pečlivým dohledem tajné služby MI5, Radža strach nemá. Pro případ komplikací nosí prsten s ostrým hrotem, jež je v Británii legální obrannou pomůckou.
Britské úřady si nemohou jeho práci vynachválit. Zatím Radža pracoval s 10 z 12 propuštěných teroristů. Úspěšný je údajně ve všech případech.
"Je nejúspěšnějším člověkem, který se podobnou prací zabývá," cituje CNN svůj zdroj z britského ministerstva vnitra.
Důkazem je i fakt, že se mu radikálové po propuštění z vězení sami hlásí. Někteří z nich s ním dokonce začali spolupracovat.