RSF poukazují na to, že představitelé vládní národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost vyhrožují novinářům, že je zažalují kvůli článkům nebo reportážím, které jsou pro ně nelichotivé. Tak tomu bylo v případě guvernéra Polské národní banky Adama Glapińského, který vyhrožoval novinářům z liberálního deníku Gazeta Wyborcza, že jejich list zažaluje kvůli aféře kolem úřadu pro regulaci finančního sektoru. Na tento případ na svých internetových stránkách upozorňuje také Rada Evropy.
Rovněž kameramanovi soukromé televize TVN hrozilo vyšetřování kvůli reportáži ze srazu polských neonacistů. Prokuratura si novináře předvolala jako podezřelého z propagování nacismu, aby se vyhnul prozrazení, musel totiž také hajlovat. Ministr vnitra Joachim Brudziński obvinil televizi, že to ona sama zinscenovala sraz, na němž neonacisté slavili narozeniny nacistického diktátora Adolfa Hitlera.
"Všechno toto obtěžování je součástí kampaně, kterou polská vláda od roku 2015 vede proti nezávislým médiím, kampaně, jejímž cílem je finančně přidusit média kritická vůči současné vládě a zabránit novinářům, aby se pouštěli do investigativních materiálů" a média znárodnit, uvedla podle AP Pauline Adèsová-Mévelová, která v RSF sleduje svobodu médií v Evropské unii a na Balkáně.
Právo a spravedlnost, které zvítězilo ve volbách před třemi lety, z veřejnoprávních médií placených z koncesionářských poplatků udělalo nástroj pro sebe prospěšné propagandy, uvedla AP. Jeho politici také dali opakovaně najevo, že by chtěli omezit podíly zahraničních společností v polských médiích, protože jejich zpravodajství je prý vůči nim neférové.