Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přiletěl do Německa, v pátek se setkal s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem i kancléřkou Angelou Merkelovou. V zemi zůstane do soboty, kdy v Kolíně nad Rýnem otevře největší evropskou mešitu mimo území Turecka. I když už byl Erdogan ve spolkové republice jako prezident a premiér více než desetkrát, nyní je zde poprvé na státní návštěvě. Doprovázejí ji přísná bezpečnostní opatření. Německo-turecké vztahy prošly v uplynulých dvou letech řadou krizí. V posledních měsících se sice o něco zlepšily, ale i tak je komplikuje například fakt, že Turecko zadržuje několik občanů německé národnosti. Projděte si nejzásadnější momenty vztahů těchto dvou zemí.
Volby v Německu
Turecký prezident Erdogan v srpnu 2017 vyzval turecké voliče v Německu, aby v zářijových volbách udělili politickým stranám lekci a aby nevolili kancléřku Angelu Merkelovu a další "nepřátele Turecka". Za hlavní příčinu tehdejší krize mezi Berlínem a Ankarou označil právě boj o voliče.
K tureckým nepřátelům Erdogan zařadil kromě Merkelové i socialistu Martina Schulze nebo Zelené. V Německu žije zhruba milion tureckých voličů.
Nezvykle ostře reagoval na Erdoganova slova tehdejší německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. "Toto hrubé vměšování se do německého předvolebního boje ukazuje, že Erdogan chce štvát lidi v Německu proti sobě," řekl. Výroky tureckého prezidenta dál označil za "nebývalý zásah do suverenity" Německa a za "ošklivou hru".