Turci propustili německou novinářku, za šíření marxismu-leninismu jí pořád hrozí 15 let vězení

ČTK ČTK
26. 8. 2018 16:54
Mesale Toluovou obvinily úřady v Ankaře z šíření levicové propagandy. Sedm měsíců strávila ve vazbě a dlouho nesměla Turecko opustit. Teď se vrátila do Německa, její manžel zůstává zadržený.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters

Berlín - Po sedmnácti měsících zadržování v Turecku se v neděli do Německa vrátila německá novinářka a překladatelka Mesale Toluová, kterou Ankara obvinila z šíření propagandy zakázané krajně levicové organizace.

Informovala o tom agentura DPA. V Turecku je Toluová nehledě na vycestování dále stíhána, ve stejné kauze je obviněn i její manžel, který Turecko opustit nesmí.

"Není to tak, že by mě vycestování skutečně těšilo, protože vím, že v té zemi, kde jsem byla zadržována, se nic nezměnilo," uvedla Toluová. Dodala, že chce nadále pomáhat lidem, kteří jsou kvůli svým politickým názorům v Turecku vězněni.

V Turecku je v současné době kvůli politickým postojům podle médii vězněno několik německých občanů, což představuje sporný bod vztahů mezi Ankarou a Berlínem.

To je i případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, jehož Ankara propustila letos v únoru po roce vazby. Obžalován je z podpory terorismu, za což mu hrozí až 18 let vězení.

Třiatřicetiletá Toluová, která je dcerou tureckých přistěhovalců, byla zatčena ve vlasti svých rodičů loni v květnu, ve vazbě strávila sedm měsíců. Po propuštění nesměla zemi opustit.

V srpnu ale turecký soud cestovní omezení zrušil a Toluová se rozhodla vrátit do Německa. Obviněna je ze šíření propagandy a členství v zakázané Marxisticko-leninské straně (MKLP), prokuratura pro ni žádá 15 let vězení. Toluová obvinění odmítá.

Video: Za kritiku strany vás v Turecku můžou zavřít, říká Vlach. 

Erdogan dal lidem chléb, ale vzal jim svobodu, Turecko už není parlamentní demokracie, ale centrálně řízený systém, říká novinář | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 11 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy