Turci propustili německou novinářku, za šíření marxismu-leninismu jí pořád hrozí 15 let vězení

ČTK ČTK
26. 8. 2018 16:54
Mesale Toluovou obvinily úřady v Ankaře z šíření levicové propagandy. Sedm měsíců strávila ve vazbě a dlouho nesměla Turecko opustit. Teď se vrátila do Německa, její manžel zůstává zadržený.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters

Berlín - Po sedmnácti měsících zadržování v Turecku se v neděli do Německa vrátila německá novinářka a překladatelka Mesale Toluová, kterou Ankara obvinila z šíření propagandy zakázané krajně levicové organizace.

Informovala o tom agentura DPA. V Turecku je Toluová nehledě na vycestování dále stíhána, ve stejné kauze je obviněn i její manžel, který Turecko opustit nesmí.

"Není to tak, že by mě vycestování skutečně těšilo, protože vím, že v té zemi, kde jsem byla zadržována, se nic nezměnilo," uvedla Toluová. Dodala, že chce nadále pomáhat lidem, kteří jsou kvůli svým politickým názorům v Turecku vězněni.

V Turecku je v současné době kvůli politickým postojům podle médii vězněno několik německých občanů, což představuje sporný bod vztahů mezi Ankarou a Berlínem.

To je i případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, jehož Ankara propustila letos v únoru po roce vazby. Obžalován je z podpory terorismu, za což mu hrozí až 18 let vězení.

Třiatřicetiletá Toluová, která je dcerou tureckých přistěhovalců, byla zatčena ve vlasti svých rodičů loni v květnu, ve vazbě strávila sedm měsíců. Po propuštění nesměla zemi opustit.

V srpnu ale turecký soud cestovní omezení zrušil a Toluová se rozhodla vrátit do Německa. Obviněna je ze šíření propagandy a členství v zakázané Marxisticko-leninské straně (MKLP), prokuratura pro ni žádá 15 let vězení. Toluová obvinění odmítá.

Video: Za kritiku strany vás v Turecku můžou zavřít, říká Vlach. 

Erdogan dal lidem chléb, ale vzal jim svobodu, Turecko už není parlamentní demokracie, ale centrálně řízený systém, říká novinář | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy