Turci propustili německou novinářku, za šíření marxismu-leninismu jí pořád hrozí 15 let vězení

ČTK ČTK
26. 8. 2018 16:54
Mesale Toluovou obvinily úřady v Ankaře z šíření levicové propagandy. Sedm měsíců strávila ve vazbě a dlouho nesměla Turecko opustit. Teď se vrátila do Německa, její manžel zůstává zadržený.
Turecký prezident Erdogan.
Turecký prezident Erdogan. | Foto: Reuters

Berlín - Po sedmnácti měsících zadržování v Turecku se v neděli do Německa vrátila německá novinářka a překladatelka Mesale Toluová, kterou Ankara obvinila z šíření propagandy zakázané krajně levicové organizace.

Informovala o tom agentura DPA. V Turecku je Toluová nehledě na vycestování dále stíhána, ve stejné kauze je obviněn i její manžel, který Turecko opustit nesmí.

"Není to tak, že by mě vycestování skutečně těšilo, protože vím, že v té zemi, kde jsem byla zadržována, se nic nezměnilo," uvedla Toluová. Dodala, že chce nadále pomáhat lidem, kteří jsou kvůli svým politickým názorům v Turecku vězněni.

V Turecku je v současné době kvůli politickým postojům podle médii vězněno několik německých občanů, což představuje sporný bod vztahů mezi Ankarou a Berlínem.

To je i případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, jehož Ankara propustila letos v únoru po roce vazby. Obžalován je z podpory terorismu, za což mu hrozí až 18 let vězení.

Třiatřicetiletá Toluová, která je dcerou tureckých přistěhovalců, byla zatčena ve vlasti svých rodičů loni v květnu, ve vazbě strávila sedm měsíců. Po propuštění nesměla zemi opustit.

V srpnu ale turecký soud cestovní omezení zrušil a Toluová se rozhodla vrátit do Německa. Obviněna je ze šíření propagandy a členství v zakázané Marxisticko-leninské straně (MKLP), prokuratura pro ni žádá 15 let vězení. Toluová obvinění odmítá.

Video: Za kritiku strany vás v Turecku můžou zavřít, říká Vlach. 

Erdogan dal lidem chléb, ale vzal jim svobodu, Turecko už není parlamentní demokracie, ale centrálně řízený systém, říká novinář | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy