Předpokládané složení nové vlády Angely Merkelové

Předpokládané složení nové vlády Angely Merkelové
Guido Westerwelle (47) - vicekancléř a ministr zahraničí 
Post šéfa diplomacie bude pro lídra Svobodné demokratické strany (FDP) jeho první ministerskou zkušeností. Od nástupu do funkce předsedy liberálů v roce 2001 se mu podařilo zastavit sérii volebních porážek FDP. V letošních parlamentních volbách jeho strana získala rekordních 14,6 procenta hlasů.
Karl-Theodor zu Guttenberg (37) - ministr obrany
Jeden z nejpopulárnějších německých politiků a od letošního února ministr hospodářství. V kabinetu bude zastupovat Křesťanskosociální unii (CSU), jejíž barvy hájí v německém parlamentu od svého zvolení poslancem v roce 2002. Od listopadu 2008 do letošního února byl generálním tajemníkem CSU.
Wolfgang Schäuble (67) - ministr financí
Zkušený harcovník německé politiky. V letech 1989 až 1991 spolkový ministr vnitra, kterým je od roku 2005 i v dosluhující vládě Merkelové. Ochránci soukromí jej považují za německého "velkého bratra," protože jako ministr vnitra prosazoval kontroverzní legislativu, která umožní centrálnímu Spolkovému kriminálnímu úřadu (BKA) preventivně sledovat osoby podezřelé z napojení na mezinárodní teroristické sítě.
Thomas de Maiziére (55) - ministr vnitra
Potomek francouzských hugenotů zastával v dosavadní vládě post šéfa kancléřského úřadu a ministra pro zvláštní úkoly.
Po studiu práv a historie byl Maiziére v 80. letech mimo jiné spolupracovníkem tehdejšího starosty západního Berlína Richarda von Weizsäckera a pracoval také jako tiskový mluvčí poslaneckého klubu CDU v západoberlínském sněmu. V roce 1990 se Maiziére, který je bratrancem posledního východoněmeckého premiéra Lothara de Maiziére, podílel na jednáních o sjednocení Německa. Později působil v úřadech Meklenburska-Předního Pomořanska a od roku 1999 i Saska. V saské vládě postupně zastával funkce ministra financí, spravedlnosti a vnitra.
Foto: Reuters
24. 10. 2009 16:01

V sobotu nad ránem se Angela Merkelová (CDU/CSU) dohodla na koalici s liberální FDP. Její nová vláda, která chce přistoupit k radikálním reformám a má například zdanit bohaté, by se mohla úřadu ujmout už příští týden. ZDe se podívejte, kdo by měl obsadit klíčové posty.

 

Právě se děje

Další zprávy