Reykjavík - Islanďané dnes rozhodují v předčasných volbách o novém parlamentu.
Hlasování vyvolala finanční krize, která na kdysi blahobytný ostrov s 320 tisíci obyvateli udeřila velmi tvrdě.
Vláda musela znárodnit zadlužené banky, seškrtat státní rozpočet a vzít si půjčku od Mezinárodního měnového fondu skandinávských zemí.
Nezaměstnanost - donedávna na Islandu téměř neznámý poje - se blíží k deseti procentům.
Kabinet konzervativní Strany nezávislosti po protestech odstoupil a k dnešním volbám ostrov dovedla přechodná vláda sociálnědemokratické premiérky Jóhanny Sirgurdardóttirové.
Její Sociálnědemokratická aliance je také favoritem dnešních voleb a novou koalici patrně vytvoří se Zelenými.
Mezi témata voleb patří také přijetí eura a vstup do Evropské unie. Zatímco euro jako silnou měnu většina Islanďanů podporuje, vstup do EU už tolik neláká.
Někteří Islanďané se obávají ztráty rozhodování o svých osudech a také zásahu do rybolovu, který patří z základům islandské ekonomiky.
Každá členská země musí dodržovat kvóty, musí respektovat předepsané způsoby lovu a musí jiným členských státům povolit rybaření ve svých vodách. Hovořit se jistě bude i o lovu velryb. To se v Islandu bude těžko prosazovat. Rybářská lobby je tam silná a rybaření patří k základům islandské identity.
Jako nečlen Evropské unie by ale Island nemohl přijmout euro. Zatímco sociální demokraté jsou pro vstup do Evropské unie, zelení proti.