Lidé kráčeli v procesí ke Svatopetrskému náměstí a nesli sochu takzvané Fatimské madony, jíž papež přičítal své přežití. Socha měla na sobě podle agentury AFP zlatou korunu, do níž nechal papež kdysi vložit jednu z kulek, jež ho zasáhly.
Třináctého května 1981 vystřelil na papeže Turek Ali Agça. Atentát se mu nepovedl, i když papeže vážně zranil. Spekuluje se o tom, že jednal na popud sovětské rozvědky.
Papež později přisuzoval své uzdravení zásahu Fatimské madony. Třináctého května si totiž katolická církev připomíná událost, kdy se v roce 1917 třem dětem v portugalské Fátimě údajně zjevila Panna Marie.
Sochu přivezl vrtulník
Sochu Fatimské madony převezl vrtulník přímo z kostela ve Fátimě na Andělský hrad v Římě, kde procesí začalo. V jeho čele šel indický kardinál Ivan Dias. Socha pak byla vnesena do Svatopetrské baziliky, kde italský kardinál Camillo Ruini sloužil mši. "Modleme se, aby byl Jan Pavel II. rychle blahoslaven," vyzval Ruini věřící.
Téměř půl milionu lidí se dnes sešlo také přímo ve Fátimě, aby si připomněli výročí atentátu na papeže i zjevení Panny Marie. "Právě před 25 lety se stal díky přímluvě Marie zázrak. Díky jejímu zásahu byl papež Jan Pavel II. zachráněn," uvedl kardinál Stanislaw Dziwisz v portugalské televizi.
Atentátník Agça, jehož uzdravený Jan Pavel II. navštívil a odpustil mu, strávil v italském vězení 19 let. Pak byl převezen do Turecka, kde si odpykal dalších šest let (z celkově desetiletého trestu) za vraždu tureckého novináře Abdiho Ipekçiho a za loupežná přepadení. Z tureckého vězení byl propuštěn předčasně letos 12. ledna. Tento krok však vyvolal v některých kruzích v zemi vlnu nesouhlasu a Agça byl vzápětí opět uvězněn.