Útočil na Pussy Riot, teď ničil "urážlivou" výstavu v Moskvě

ČTK ČTK
15. 8. 2015 0:30
Na výstavě byla vystavena díla sovětských umělců, která podle pravoslavných aktivistů prezentují náboženskou tématiku urážlivým způsobem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva  - Skupina pravoslavných extremistů v pátek vtrhla do hlavní moskevské výstavní síně a zničila několik exponátů výstavy výtvarných děl druhé poloviny minulého století.

Podle agentury Interfax útok provedli příslušníci militantní náboženské organizace Vůle boží, kteří výstavu označili za rouhačskou. Policie výstavní síň Manéž nedaleko Kremlu uzavřela a útočníky zatkla.

Na výstavě byla vystavena díla sovětských umělců, která podle pravoslavných aktivistů prezentují náboženskou tématiku urážlivým způsobem.

Útočníci zničili několik soch, plastik a dalších výtvarných děl. Návštěvníci výstavy se podle Interfaxu snažili ničení uměleckých děl zabránit, ale řádění musela zastavit až policie.

Útok proti bezvěrcům a kacířům

Akci vedl nedostudovaný pop Dmitrij Corionov-Enteo, šéf Vůle boží, který se v Rusku zapojil už do několika násilných útoků proti "bezvěrcům a kacířům".

Jeho hlavní terčem se stala dívčí rocková skupina Pussy Riot známá svým skandálním vystoupením v pravoslavném chrámu Krista spasitele v Moskvě. Enteo je rovněž aktivním bojovníkem proti gayům a lesbám a za zákaz potratů v Rusku.

"Chceme, aby výstavu zavřeli, aby se zákony chránící církev skutečně dodržovaly. V hlavní výstavní síni státu nesmějí být takové špinavosti a urážky Ježíše Krista a všech svatých," napsal v sociální síti šéf Vůle boží.

 

Právě se děje

Další zprávy