Stockholm - Ve Švédsku, které většinou nezažívá horká léta, zuří obrovské lesní požáry. Na vině jsou hlavně neobvykle vysoké teploty.
"Mnoho hasičů, kteří byli zrovna na dovolených, se dobrovolně zapojilo a bojuje s požáry. (…) Potřebujeme cisterny, helikoptéry. Nemáme dostatek zásob," popisuje situaci Thomas Aronsson, který stojí v čele speciálních hasičských jednotek ve Švédsku.
Podle americké televize CNN hasiči v současné chvíli zápasí asi s osmdesáti požáry. "Je příliš brzy na to, říct, jak se to bude dál vyvíjet. Při tak vysokých teplotách je velmi složité s požáry bojovat," dodal Aronsson.
Teploty ve Švédsku jsou letos v létě extrémní. Tento týden dosahují v zemi na severu Evropy až třiceti stupňů Celsia. Červenec bývá ve Švédsku tradičně nejteplejším měsícem, většinou se ale rtuť teploměru zastaví okolo dvaceti stupňů.
Horko a sucho navíc zemi trápí už od května. V posledním jarním měsíci teploty dosahovaly v průměru 16,1 stupně, což je podle švédského klimatologa Gustava Strandberga situace, která v zemi nastane pouze třikrát za milion let.
Průměrná teplota byla v celém Švédsku o šest stupňů vyšší než obvykle. Některá města zažila nejteplejší květen za posledních 150 let.
V červnu sice teplo trochu ustoupilo, požárům to ale nezabránilo. Ohně teď zuří hlavně v regionech ve středním Švédsku Gävleborg, Jämtland a Dalarna.
Švédové se obrátili s prosbou o pomoc i do zahraničí. Například Itálie jim propůjčila dva požární letouny. Jedná se o modely Canadair CL-215, které pojmou až šest tisíc litrů vody. Osm vrtulníků poskytlo také sousední Norsko.
Švédská vládní organizace Swedish Civil Contingencies Agency, která spadá pod ministerstvo obrany, hovoří o nejvážnější situaci, jakou Švédsko ve své moderní historii zažilo v souvislosti s požáry.
V zemi taky málo prší, což pociťují hlavně zemědělci a jejich úroda. Stát dokonce zvažuje, že hospodářům postiženým suchem poskytne úlevy.
Za lesní požáry ale nemůžou jen horka a sucha. Řada z nich vznikla i kvůli neopatrnému zacházení s ohněm, například při grilování. Nepomohly ani zákazy rozdělávání ohně ve volné přírodě, které vydaly některé radnice.
Je navíc těžké odhadnout, kdy požáry ustanou. Horké letní dny by v některých částech země mohly trvat až do půlky srpna. Teplo navíc trápí celou Skandinávii. S lesními požáry pak bojuje celá řada států, například Finsko, Ukrajina, Rusko, ale také americká Kalifornie, Aljaška nebo Grónsko.