Požáry skončily, Austrálie ale čelí dalším klimatickým katastrofám. Cena narůstá

ČTK ČTK
29. 2. 2020 9:26
Peter Ruprecht stojí v hustém bahně mezi spálenými stromy a kusy betonu tam, kde býval jeho dům. A netuší, jak nebo kdy ho znovu bude schopný postavit. Stále ještě je ochromený z toho, jak se čím dál tím více nevypočitatelné australské klima v posledních měsících projevilo. Nejprve sucho, pak lesní požáry a nakonec povodně způsobené tropickou bouří.
Požáry v Austrálii.
Požáry v Austrálii. | Foto: Reuters

"Je to nezastavitelné," řekl bývalý farmář Ruprecht zpravodajskému serveru The New York Times. "Mluvíme o vlídnosti matky přírody, ale příroda také dokáže být zuřivá, divoká a nemilosrdná," dodal.

Pekelná sezona australských požárů se zmírnila, ale místní lidé čelí více než jedné krizi. Když povodně ničí domy nedaleko od míst, kde nedávno zuřily požáry, dostávají se do cyklu, kterému vědci říkají "sloučené extrémy" - jedna klimatická katastrofa zesiluje tu další.

Vyšší teploty způsobují víc, než že jen vysušují půdu. Zahřívají také atmosféru, což znamená, že mraky udrží více vláhy po delší období. Takže se zhoršují sucha, která střídají požáry a po nich přívalové deště, které příliš vysušená půda nedokáže vsáknout.

Jedním z důsledků tohoto vrstvícího se efektu pro Austrálii, která je jakýmsi indikátorem dopadů globálních klimatických změn, je skutečnost, že obnova po každé další katastrofě je podstatně složitější.

Mnoho Australanů v oblastech postižených katastrofou si stěžuje, že jejich vláda nejprve celé roky popírala klimatické změny a nyní ještě nepřišla s plány obnovy, které by zahrnovaly jejich budoucnost.

Cena se zvyšuje

Ekonomické následky měnícího se klimatu mezitím prudce narůstají. Guvernér australské centrální banky Philip Lowe před časem varoval, že Austrálie už platí značnou cenu, která bude dál stoupat.

"Úkolem centrální banky není reagovat na klimatické změny, ale jsme zodpovědní za to, že budeme chápat ekonomické a finanční dopady klimatických změn," řekl. A ty jsou podle něj hluboké.

Značné ztráty už utrpěla turistika. V dlouhodobém měřítku musí Austrálie počítat s tím, že postižena bude zemědělská produkce a ceny nemovitostí, uvedla v nedávné zprávě nezávislá skupina Klimatická rada.

Podle ní mohou ztráty na nemovitém majetku spojené s klimatickými změnami dosáhnout 571 miliard australských dolarů (asi 8,8 bilionu korun) do roku 2030 a 770 miliard australských dolarů do roku 2100.

Pojišťovnictví má už nyní problém udržet krok. Série bouří, které zemi postihly během posledního měsíce, vedly k záplavě ohlášených pojistných událostí a pojišťovny vyhlásily už pošesté během pěti měsíců stav katastrofy.

Podél pobřeží padají k zemi stromy

A pohromám stále ještě není konec. V parku Conjola jižně od Sydney, kde požáry během novoročních svátků zničily 89 domů, se nedávno rozvodnilo jezero, které způsobilo další škody. Podél australského východního pobřeží padají stromy, které zničilo sucho nebo ohořely při požárech.

"Už radši nikam nechodím," řekla Karen Couzinsová, která žije v Nattai, asi 150 kilometrů jihozápadně od Sydney. Vyučování ve školách bylo přerušeno kvůli zablokovaným silnicím a jet na nákup je příliš nebezpečné, dodala.

Video: Záběry hasičů ukazují děsivou rychlost šíření požáru v Austrálii.

Záběry hasičů ukazují děsivou rychlost šíření požáru v Austrálii | Video: Dunmore Rural Fire Brigade
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy