Foto: V australských požárech vymírají celé druhy zvířat. Ohroženi jsou nejen koalové

Australská zvířata často končí v plamenech.
Důsledkem kožešinového lovu klesá od 20. století populace klokanů skalních. Červený seznam ohrožených druhů je označuje za zranitelný druh. V současné době jsou klokani nejvíce ohroženi rozvojem zemědělství a útoky invazivních živočišných druhů.
Klokani skalní se vyskytují v oblasti Victorie, Nového Jižního Walesu a Queenslandu, které sužují požáry.
Klokani skalní dorůstají až 60 centimetrů a jejich ocasy jsou přibližně stejně dlouhé. Váží až osm kilogramů a živí se převážně trávou, ovocem, kůrou a houbami.
Ohrožená je i populace koalů medvídkovitých. Může za to úbytek jejich přirozeného prostředí, lidská činnost a klimatické změny spojené se suchem a požáry. Už v 19. století se koalové stali kvůli svým huňatým kožichům cílem lovců. Podle odhadů australské ministryně pro životní prostředí Sussan Leyové mohlo v požárech přijít o život až třicet procent koalů.
Ačkoliv jsou koalové označováni za medvědy, jsou to ve skutečnosti vačnatci. Jejich mláďata po narození zůstávají ještě šest měsíců v matčině vaku, ve kterém dorůstají. Koalové měří mezi 70 a 90 centimetry a v dospělosti mohou vážit až 15 kilogramů. Živí se výhradně listy eukalyptu, kterých denně sní až půl kila. Zbytek dne prospí.
Většinu vody získávají z potravy, proto veterináři varují jejich zachránce, aby jim nepodávali lahve s vodou. Tekutina by se jim totiž mohla dostat do plic, což by pro ně mohlo mít fatální následky, píše britský deník Metro.
Foto: Associated Press
Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 1. 2020 8:34
Požáry, které už od září minulého roku devastují australskou krajinu, mohou podle odborníků způsobit vymření několika druhů živočichů vyskytujících se pouze v Austrálii. Podle odhadů už v plamenech a na následky požárů mohla přijít o život až miliarda zvířat, další oběti budou i mezi rybami, žábami, netopýry a u hmyzu. Podívejte se, jaké druhy zvířat možná nepřežijí letošní požáry.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy