Chystá se rozhodující útok na Idlib, povstalci ničí mosty. Civilisté nemají kam utéct

ČTK ČTK
31. 8. 2018 19:00
Damašek a jeho spojenci chystají rozhodující útok na Idlib. Jenže kromě bojovníků jsou tu také dva miliony civilistů.
Chystá se rozhodující ofenziva na Idlib plného civilistů.
Chystá se rozhodující ofenziva na Idlib plného civilistů. | Foto: Reuters

Damašek - Ozbrojené skupiny soustředěné v severosyrské provincii Idlib zničily několik mostů vedoucích do Idlibu ze sousedních částí země, oznámila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Damašek a jeho spojenci podle dosavadních zpráv chystají rozhodující ofenzivu proti Idlibu, který armáda neovládá.

Idlib mají v rukou radikální skupiny a oponenti Damašku. Kromě jejich bojovníků je tam kolem dvou milionů civilistů.

Podle SOHR ozbrojenci v minulých hodinách zničili výbušninami dva mosty v sousední provincii Hamá, které vedly k oblastem, v nichž působí povstalci v Idlibu. Právě pohraniční část Hamá by mohla být prvním z cílů chystané ofenzivy, napsala s odvoláním na experty agentura AFP.

"Povstalci zaznamenali na straně režimu intenzivní aktivity, do oblasti přijely tanky a obrněné vozy. Povstalecké skupiny v očekávání vojenské operace opevňují své pozice," sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím řekl, že armáda syrského prezidenta Bašára Asada má plné právo vyhnat "teroristy" z Idlibu. Doplnil ale, že stále pokračují rozhovory o vytvoření humanitárních koridorů pro civilisty, napsaly ruské agentury RIA Novosti a Interfax. Šéf ruské diplomacie dnes zároveň zdůraznil, že o situaci v Sýrii spolu v současné chvíli jednají Washington a Moskva.

Rusko se jako hlavní spojenec Damašku k Idlibu v minulých dnech několikrát vyjadřovalo. Kromě jiného varovalo před údajně chystanou provokací, při níž by mohly být použity chemické látky. USA minulé chemické útoky připsaly syrské armádě a odpověděly protiútokem.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek Lavrova na twitteru kritizoval za to, že "obhajuje útok syrských vládních vojsk a Ruska na Idlib". Doplnil, že Spojené státy to považují za "eskalaci už tak nebezpečného konfliktu". "Tři miliony Syřanů, kteří byli přinuceni opustit své domovy a jsou v Idlibu, budou trpět v důsledku této agrese. Není to správné. Svět to sleduje," napsal Pompeo v dalším příspěvku.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ve čtvrtek řekl, že "syrské vedení je odhodláno bojovat proti frontě An-Nusra v Idlibu bez ohledu na oběti". An-Nusra je původní název skupiny napojené na Al-Káidu a ovládající většinu území Idlibu.

Na severu Idlibu, který sousedí s Tureckem, jsou přítomni také turečtí vojáci. Ankara si novou ofenzivu nepřeje, protože by vyvolala další uprchlickou vlnu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy