Chystá se rozhodující útok na Idlib, povstalci ničí mosty. Civilisté nemají kam utéct

ČTK ČTK
31. 8. 2018 19:00
Damašek a jeho spojenci chystají rozhodující útok na Idlib. Jenže kromě bojovníků jsou tu také dva miliony civilistů.
Chystá se rozhodující ofenziva na Idlib plného civilistů.
Chystá se rozhodující ofenziva na Idlib plného civilistů. | Foto: Reuters

Damašek - Ozbrojené skupiny soustředěné v severosyrské provincii Idlib zničily několik mostů vedoucích do Idlibu ze sousedních částí země, oznámila exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Damašek a jeho spojenci podle dosavadních zpráv chystají rozhodující ofenzivu proti Idlibu, který armáda neovládá.

Idlib mají v rukou radikální skupiny a oponenti Damašku. Kromě jejich bojovníků je tam kolem dvou milionů civilistů.

Podle SOHR ozbrojenci v minulých hodinách zničili výbušninami dva mosty v sousední provincii Hamá, které vedly k oblastem, v nichž působí povstalci v Idlibu. Právě pohraniční část Hamá by mohla být prvním z cílů chystané ofenzivy, napsala s odvoláním na experty agentura AFP.

"Povstalci zaznamenali na straně režimu intenzivní aktivity, do oblasti přijely tanky a obrněné vozy. Povstalecké skupiny v očekávání vojenské operace opevňují své pozice," sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím řekl, že armáda syrského prezidenta Bašára Asada má plné právo vyhnat "teroristy" z Idlibu. Doplnil ale, že stále pokračují rozhovory o vytvoření humanitárních koridorů pro civilisty, napsaly ruské agentury RIA Novosti a Interfax. Šéf ruské diplomacie dnes zároveň zdůraznil, že o situaci v Sýrii spolu v současné chvíli jednají Washington a Moskva.

Rusko se jako hlavní spojenec Damašku k Idlibu v minulých dnech několikrát vyjadřovalo. Kromě jiného varovalo před údajně chystanou provokací, při níž by mohly být použity chemické látky. USA minulé chemické útoky připsaly syrské armádě a odpověděly protiútokem.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek Lavrova na twitteru kritizoval za to, že "obhajuje útok syrských vládních vojsk a Ruska na Idlib". Doplnil, že Spojené státy to považují za "eskalaci už tak nebezpečného konfliktu". "Tři miliony Syřanů, kteří byli přinuceni opustit své domovy a jsou v Idlibu, budou trpět v důsledku této agrese. Není to správné. Svět to sleduje," napsal Pompeo v dalším příspěvku.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ve čtvrtek řekl, že "syrské vedení je odhodláno bojovat proti frontě An-Nusra v Idlibu bez ohledu na oběti". An-Nusra je původní název skupiny napojené na Al-Káidu a ovládající většinu území Idlibu.

Na severu Idlibu, který sousedí s Tureckem, jsou přítomni také turečtí vojáci. Ankara si novou ofenzivu nepřeje, protože by vyvolala další uprchlickou vlnu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy