Povodně v zahraničí: Labe i Dunaj stále stoupá

ČTK ČTK
9. 6. 2013 20:27
Hladina řeky v Magdeburku překonala svůj stav z roku 2002 o desítky centimentrů
Evakuace v Bad Schandau
Evakuace v Bad Schandau | Foto: Reuters

Berlín - O sedmdesát centimetrů už překonalo Labe v ohroženém německém Magdeburku maximální výšku z roku 2002. Podle informace vodohospodářů z nedělního rána se hladina zvýšila na hranici 7,45 metru a dál stoupá. Hladina Dunaje v maďarské Budapešti nyní dosahuje rekordní úrovně zhruba 8,90 metru a stabilizuje se.

Kvůli vzedmutému Labi musely být evakuovány části města, do bezpečí v neděli odešlo 23 000 obyvatel Magdeburku. Ohrožena byla také dodávka elektřiny ve městě.

Při záplavách před jedenácti lety zaznamenali ve městě nejvyšší úroveň Labe 6,72 metru. Kde se voda zastaví tentokrát, nedokáže podle agentury DPA nikdo odhadnout.

V Magdeburku i ve městě Wittenbergu, které leží asi 50 kilometrů proti proudu, lidé sledují Labe se směsicí naděje a strachu. V Magdeburku evakuovali nemocnici, ohrožena vysokou vodou je zejména čtvrť Rothensee, kde je velký přístav a řada průmyslových podniků. Železniční most přes Labe byl uzavřen.

box1

Katastrofa v Budapešti vzhledem k blížící se kulminaci Dunaje nehrozí, protože protipovodňové bariéry zatím povodeň vydržely a jsou stavěny na výšku 9,30 metru, řekl odpoledne starosta Budapešti István Tarlós.

Řeka by v noci na pondělí měla v Budapešti kulminovat na 8,95-8,96 metru, uvedl starosta podle webu slovenského listu SME a maďarské agentury MTI. Překročí tak historické maximum z roku 2006, kdy dosáhla 8,60 metru.

"Budapešti nehrozí katastrofa. Hladina už nebude dramaticky růst," řekl Tarlós na setkání s novináři uprostřed Dunaje na Markétiném ostrově obehnaném protipovodňovými zábranami. "Průsaky někde jsou, ale to je přirozené," dodal.

Telefonáty hrozí pumovými útoky na nádrže

Znepokojení v okolí Magdeburku vyvolaly zprávy o anonymních telefonátech, které vyhrožovaly pumovými útoky na přehradní nádrže. Ministr vnitra Holger Stahlknecht podle agentury DPA výhrůžky bere vážně a nařídil zesílení policejní ochrany i sledování přehrad z vrtulníků.

I ve Wittenbergu v neděli zaznamenali rekord, když Labe překonalo výšku 7,77 metru. Do úterý by se hladina mohla zvýšit až na 8,1 metru. Město vyzvalo asi 1500 obyvatel staré zástavby při řece, aby své domovy opustili. Krizová situace ve východoněmeckém povodí Labe podle odhadů meteorologů potrvá v závislosti na počasí ještě tři nebo čtyři dny.

Postižené oblasti v neděli navštívil prezident Joachim Gauck. Kancléřka Angela Merkelová na konferenci německých žen v Mnichově prohlásila, že vláda učiní vše potřebné, aby se lidé do svých opravených obydlí mohli vrátit.

#V braniborském Mühlbergu v sobotu vojáci a dobrovolníci museli zpevnit přehradní nádrž na Labi 35 tisíci pytli písku a práce pokračovala ještě celou noc na neděli. V sousedním Sasku sice hladina řeky na některých místech už poklesla, ale obavy obyvatel po ohlášení nových dešťů neustupují.

V obci Grosstreben-Zwethau voda částečně narušila hráze a hasiči vyzvali k evakuaci 400 lidí. Většina z nich ale příkazu neuposlechla.

Německo pod vodou: Katastrofa přišla z Česka:

Do boje s vodním živlem bylo v Německu zatím nasazeno 70 tisíc hasičů a 11 tisíc vojáků. Meteorologové v neděli vydali novou předpověď pro spolkové země Dolní Sasko, Meklenbursko-Přední Pomořansko a Šlesvicko-Holštýnsko, kde se zřejmě znovu zvýší hladiny řek po očekávaných deštích.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v neděli v listě Passauer Neue Presse nevyloučil, že slibovaná finanční pomoc státu ve výši 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) se bude muset zvýšit.

Maďarský premiér burcuje

Maďarský premiér Viktor Orbán v neděli ráno uvedl, že parlament by se podle něj měl připravit na prodloužení mimořádného stavu, který byl kvůli povodním vyhlášen začátkem minulého týdne.

"Teď bychom měli sebrat všechny síly," řekl novinářům Orbán. Předpověděl, že na úklid Budapešti po záplavách bude zapotřebí sedm až osm dní. Na úroveň 6,5 metru, která osvobodí od vody níže položené břehy Dunaje v metropoli, se hladina sníží až 17. nebo 18. června, řekl Orbán. Nejkritičtější však podle něj budou následující dva dny, kdy bude řeka kulminovat.

Rozvodněný Dunaj v Bratislavě
Rozvodněný Dunaj v Bratislavě | Foto: Reuters

V Budapešti navíc zkomplikovala situaci blesková bouře, která na západním břehu města způsobila krátkodobou povodeň. Voda v ulicích dosahovala až půlmetrové výše. 

Podle agentury MTI prodlouží parlament mimořádný stav už v pondělí. V úterý by podle premiéra měla vláda rozhodnout o tom, zda v Budapešti vyhlásí stav ohrožení.

Povodeň zatím vedla k evakuaci asi tisíce lidí, odříznuty od světa jsou stále tři podunajské obce Pilismárot, Dömös a Kisoroszi. Na západě Maďarska, kde Dunaj tvoří hranici se Slovenskem, už hladina klesá.

Slovensko už hlavní povodňová vlna opustila

Slovensko už hlavní povodňová vlna opustila, stejně jako v ostatních středoevropských zemích ale i tam s obavami vyhlížejí nové srážky.

Pro dnešní den platí až do 20:00 hodin výstraha prvního stupně na celém území Slovenska, varování před novými povodněmi bylo vydáno pro okresy při toku Dunaje včetně Bratislavy. Pohnuté nálady přiživila zpráva o smrti mladého Slováka, který svou životní situaci vyřešil skokem do rozbouřeného Dunaje z bratislavského mostu.

V Rakousku si povodně vyžádaly lidskou oběť, když v tyrolském Kitzbühelu zemřel osmdesátiletý muž. Při úklidu bahna ze zaplaveného statku podle lékařů přecenil své síly a podlehl infarktu.

 

Právě se děje

Další zprávy