Výstraha: Hrozí silné bouřky i další vydatný déšť

ČTK ČTK
8. 6. 2013 13:50
V jižních, středních a severních Čechách trvá extrémní nebezpečí povodní
Ústí nad Labem
Ústí nad Labem | Foto: Marek Danč

Praha - V celém Česku hrozí silné bouřky a ve velké části Čech a na severu Moravy i povodně. Vydatně pršet má na jihu a západě Čech. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav.

Bouřky podle výstrahy ústavu zasáhnou už v sobotu většinu Čech a v neděli zbytek republiky.

V jižních, středních a severních Čechách tak trvá extrémní nebezpečí povodní a nižší stupně nebezpečí vyhlásili meteorologové i pro další kraje. Rozsáhlé plošné zvýšení hladin řek jako při povodních v minulých dnech je však podle meteorologů málo pravděpodobné.

"V sobotu odpoledne a večer očekáváme zejména v Čechách, především na severu, místy přeháňky a bouřky. Intenzivnější bouřky v celé ČR očekáváme v neděli odpoledne, večer a v noci na pondělí," sdělili pracovníci ústavu. Srážkové úhrny mohou dosáhnout až 40 milimetrů a přidají se silné nárazy větru, hlavně v neděli, a následné pády stromů.

Výstraha před bouřkami platí od soboty až do pondělní jedné hodiny v noci ve všech krajích Čech kromě Pardubického, Jihočeského a Vysočiny. Pro zbylé kraje ČR byla vyhlášena výstraha před bouřkami od nedělní 12. do pondělní 12. hodiny.

"V neděli odpoledne a večer, v noci na pondělí a v pondělí přes den očekáváme zejména v Čechách déšť, místy i trvalý," doplnili meteorologové. Výstraha před vydatným deštěm platí pro Plzeňský a Jihočeský kraj od nedělních 12 hodin do pondělního poledne.

Zejména v oblastech, které již zasáhly povodně, proto hrozí další zvedání hladin toků. "Případné vzestupy budou velmi rychlé. Budou se týkat zejména menších toků v povodí Berounky, Otavy a horní Vltavy. S velkou pravděpodobností budou do pondělního rána na těchto tocích opět překročeny druhé stupně povodňové aktivity," uvedli pracovníci ústavu.

Vzestupy čekají i na horách na severu Čech a Moravy, v povodí Lužické Nisy, Bělé a Opavy. Na středních a větších tocích mají pokračovat poklesy hladin, které se pouze při vydatnějších srážkách zpomalí.

Výstraha před extrémním nebezpečím povodní nadále platí do odvolání v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji. Nižší stupeň, povodňová pohotovost, platí ode dneška pro Prahu a od nedělních 15 hodin pro Plzeňský kraj.

Nejnižší stupeň, povodňová bdělost, je vyhlášena od nedělních 20 hodin na Moravě pro Bruntálsko, Šumpersko a Jesenicko a na severu Čech pro Liberecko a Jablonecko.

Fotky: Povodeň v Praze a okolí z výšky

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy